Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Vo výzve na zvyšovanie kapacít škôlok je takmer 80 miliónov eur

Pokračovanie 2. schôdze Národnej rady SR (NR SR) vo štvrtok 21. apríla 2016 na Námestí A. Dubčeka v Bratislave. Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS). Foto: TASR – Martin Baumann

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spúšťa výzvu na rozširovanie kapacít súčasných škôlok ich rekonštrukciami či dostavbami a nadstavbami.

Bratislava 3. novembra (TASR) – Mestá a obce na Slovensku môžu predkladať projektové zámery na zvýšenie kapacít a infraštruktúry materských škôl. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR dnes totiž spúšťa výzvu na rozširovanie kapacít súčasných škôlok ich rekonštrukciami či dostavbami a nadstavbami, ale aj na budovanie nových predškolských zariadení na územiach, kde to je potrebné. Na finančnú podporu v rámci výzvy je vyčlenených 79,8 milióna eur.

"Ministerstvo nie je len tým ministerstvom, ktoré sa stará o poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ale v našom portfóliu máme aj podporu regiónov. Uvedomujeme si nedostatok miest v škôlkach a dnešným dňom spúšťame výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôlok,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede v Bratislave ministerka Gabriela Matečná (nominantka SNS). Alokovaná suma pre celé Slovensko pre novospustenú dvojkolovú výzvu predstavuje takmer 80 miliónov eur. Tie sú proporcionálne rozdelené medzi jednotlivé regióny, vychádzajú z jednotlivých požiadaviek na strategickej úrovni, teda ako si ich definovali jednotlivé regióny zastúpené krajskými mestami a vyššími územnými celkami (VÚC).

"Prvýkrát v histórii sú zakomponované do výzvy aj krajské mestá. Tie sú zahrnuté do implementácie a budú participovať na výbere a hodnotení projektov v súlade s definovanou stratégiou," priblížila Matečná s tým, že výzva je dôsledkom požiadavky regiónov a jednotlivých ich nastavených stratégií. Oprávnenými poberateľmi sú pritom všetky kraje na Slovensku, teda aj Bratislavský kraj a aj Banskobystrický kraj, ktorý bude môcť tiež svoje projekty implementovať, a budú vyberané.

"Rozdiel oproti iným krajom je len v tom, že úlohu sprostredkovateľského orgánu bude až do momentu vyriešenia legislatívnych problémov s VÚC Banská Bystrica realizovať riadiaci orgán, čiže my. Z pohľadu územia a konkrétnych projektov nedochádza k žiadnej ujme. Toto územie je pre nás rovnako plnohodnotné ako ktorékoľvek iné," uviedol generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja vidieka ministerstva Marek Mitošinka. Reagoval tak na vyjadrenia bývalého ministra Ľubomíra Jahnátka zo začiatku roka, keď bola výzva prvýkrát vyhlásená, že Banskobystrický kraj nebude môcť byť poberateľom takejto finančnej podpory.

Zároveň podotkol, že nijako obmedzované nebudú ani mestá či obce, ktoré už v minulosti dostali peniaze v rámci vládnych balíčkov na rozširovanie kapacít škôlok. "Pri definovaní potrieb regiónov sme sa nepozerali na to, kto, koľko a akých peňazí dostal, ale aká je reálna potreba vytvorenia nových miest v škôlkach v jednotlivých územiach," zdôraznil Mitošinka.

Novovyhlásená výzva na podporu rozvoja predškolských zariadení je rozdelené do dvoch kôl. Dnešným dňom spúšťa rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka prvé kolo na predkladanie projektových zámerov, ktoré sú administratívne jednoduchšie ako žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP). Žiadatelia teda ešte nemusia predkladať konkrétne žiadosti so stavebnými povoleniami a ostatnými potrebnými náležitosťami, čo by im malo ušetriť ako čas, tak finančné prostriedky. Čas na predkladanie svojich zámerov majú jednotliví žiadatelia v rámci dvoch mesiacov. Dvojkolovosť výzvy pritom oceňuje aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

V prvom kole sa predselektujú najviac potenciálne projekty

Kompetencia ich výberu a hodnotenia bude na úrovni regiónov, ktoré budú vyberať projekty spolu s ministerstvom. V rámci tohto kola by sa malo rozhodnúť do 25 dní, pozitívne hodnotiace správy môžu slúžiť ako podklad a vyššia miera istoty, že projekty môžu byť úspešné aj v druhom kole. Následne do mesiaca by malo byť vyhlásené druhé kolo, v ktorom už budú žiadatelia predkladať konkrétne projekty a dokumentácie a žiadosti o NFP. Podľa Mitošinku sa dá predpokladať, že konkrétne podporené projekty by mohli byť známe v apríli budúceho roka a budú môcť začať s realizáciou. Dĺžka obstarávaní a stavebných prác sa odhadnúť nedajú, avšak prvé nové škôlky by mohli byť podľa neho funkčné koncom roka 2017.

Ministerstvo už v minulosti spustilo niektoré výzvy, niektoré však následne posunulo, prípadne zrušilo a prepracovalo. Jednou z nich bola aj dnes spustená výzva, ktorá bola zrušená pre administratívu chybu. Podľa rezortu sa však najzásadnejší problém týkal skôr kompetencií medzi riadiacim orgánom a krajskými mestami pri výbere projektov. Kompetencie pre krajské mestá však boli podľa ministerstva jednoznačne vydefinované aj v zmysle platnej európskej legislatívy a výzva mohla byť nanovo vyhlásená. "Sme si absolútne istí, že teraz je všetko v poriadku," uviedol na margo toho Mitošinka, pričom sa rezort už nechcel vyjadrovať, kto bol prípadne za chybu zodpovedný a či boli vyvodené nejaké dôsledky. Ministerstvo zároveň ubezpečuje, že napriek sklzu je plán nastavený tak, aby sa všetky peniaze stihli vyčerpať.

Rozvoj vidieka je popri poľnohospodárstve jednou z priorít ministerstva. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) je naň vyčlenená suma 1,3 miliardy eur na obdobie siedmich rokov. Jeho cieľom je budovanie trvalo udržateľného rozvoja regiónov v oblasti dopravy, modernizácie ciest, verejnej osobnej dopravy, kultúrneho priemyslu, zdravotníctva, sociálnych služieb a škôlok. Po výzve na rekonštrukcie existujúcich škôlok a budovanie nových materských škôl by podľa ministerky mali nasledovať výzvy na verejnú osobnú dopravu, regionálne cesty, cyklotrasy, základné a stredné školy či na sociálnu oblasť.