Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Ekonomika

VIDEO: V ZOO Košice sa potvrdilo ďalšie nálezisko vtáčej chrípky

Na kombosnímke košická ZOO a reprofoto kačice, pižmovky lesnej. Foto: TASR - František Iván

Informoval o tom dnes Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Prvé ohnisko vtáčej chrípky v SR je v domácom drobnochove v rodinnom dome v Bratislave-Dúbravke.

Bratislava/Košice 4. januára – Na Slovensku sa potvrdilo druhé nálezisko vtáčej chrípky na Slovensku. Ide o chov vtákov chovaných v zoo Košice. Informoval o tom dnes Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. O prvom ohnisku vtáčej chrípky v SR, v domácom drobnochove v rodinnom dome v mestskej časti Bratislava-Dúbravka, agrorezort informoval 29. decembra.

MPRV podľa neho preto vyzýva chovateľov, ale aj verejnosť, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a v prípade podozrenia okamžite kontaktovali najbližšiu veterinárnu a potravinovú správu.

Podľa Feika 2. januára súkromný veterinárny lekár starajúci sa o vtáky chované v zoo Košice spozoroval klinické príznaky u štyroch kusov kačice pižmovky lesklej (Cairina moschata). Vtáky boli následne odchytené, utratené a v ten istý deň odoslané na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu (Veterinárny ústav Zvolen). Laboratórium v utorok (3. 1.) potvrdilo prítomnosť vírusu aviárnej influenzy subtypu H5 vo vyšetrovaných vzorkách. Určovanie typu neuraminidázy zatiaľ pokračuje.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR podľa Feika bezodkladne prijala potrebné opatrenia. Ohniskom nákazy bol vymedzený areál zoo Košice, ktorý následne pre verejnosť uzavreli až do odvolania. V súčasnosti pokračuje v zoo epizootologické šetrenie a prijímajú sa príslušné opatrenia. Na základe prvotného vyšetrenia sa zistilo, že sa tam chová 341 kusov vnímavých zvierat (vtákov).



Podľa MPRV sa vytýčilo tzv. ochranné pásmo (polomer 3 km od ohniska) a tzv. pásmo dohľadu (10 km od ohniska). Tieto pásma zasahujú do územnej pôsobnosti okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy v súčasnosti nariaďujú príslušné veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy. Ide už o druhý nález vírusu aviárnej influenzy subtypu H5, tzv. vtáčej chrípky na Slovensku. Prvý nález bol identifikovaný 27. decembra v Bratislavskej Dúbravke.

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou. V prípade akýchkoľvek podozrení úhynu vtáctva, najmä väčšieho množstva, prosíme chovateľov, ale aj verejnosť, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu," vyhlásila šéfka MPRV SR Gabriela Matečná.



"Aj keď doteraz nebol potvrdený prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť," upozornila Matečná. Obyvateľom Slovenska odporúča najmä vyhýbať sa kontaktu so živou hydinou a vtáctvom a dôkladné tepelné spracovávanie potravín z hydiny, minimálne pri teplote 70°C a dĺžke aspoň 20 minút. Tiež odporúča konzumáciu dostatočného množstva zeleniny a ovocia, dodržiavanie pitného režimu, treba zvážiť aj očkovanie proti chrípke.

"Nemáme dôvod na paniku, ale obozretnosť je namieste," povedal ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš. Vírus podľa neho cirkuluje vo voľne žijúcom vtáctve a môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti Slovenska.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR potvrdila výskyt vtáčej chrípky HPAI subtypu H5 u kačíc pižmovky lesklej v zoologickej záhrade v Košiciach. Zariadenie je až do odvolania zatvorené a ihneď po potvrdení nákazy tam boli prijaté potrebné opatrenia, aby sa zabránilo jej šíreniu.

"Boli spozorované klinické príznaky, ktoré svedčili na aviárnu influenzu. Následne bol daný stav nahlásený na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Košice – mesto. Inšpektor, ktorý bol poverený, prišiel, odobrali sa vzorky, utratili sa štyri kusy kačíc pižmových a boli odoslané na referenčné pracovisko do Zvolena, kde následne 3. januára v poobedňajších hodinách nám bol oznámený pozitívny výsledok na influenzu HPAI subtyp H5 a ďalší serotyp bude neskôr,“ uviedol veterinárny lekár zoo Košice Juraj Skalický.

Na snímke tlačová konferencia, zľava veterinárny lekár ZOO Košice Juraj Skalický a riaditeľ zoo Košice Erich Kočner v Košiciach 4. januára 2017.
Foto: TASR - František Iván


U spomínaných kačíc spozorovali zmenu správania, stratu plachosti, dezorientáciu a nechutenstvo. "Predpokladá sa, že nákaza pochádza od voľne žijúceho vtáctva," tvrdí Skalický s tým, že na ostatné zvieratá by sa ochorenie preniesť nemalo. "Cicavcov by sa to nemalo týkať. U vtákov voľne žijúcich, ako aj v zoo je to riziková nákaza, ale dodržaním bezpečnostných a hygienických predpisov by sa tomu malo predísť. Nepredpokladáme, že je daný typ prenosný na ľudí," povedal Skalický.

V zariadení ihneď po potvrdení nákazy prijali potrebné opatrenia, ako napríklad dezinfekciu vstupov, náradia, používanie rúšok, ako aj hygienického brodu pre autá. Zoo je pre verejnosť zatvorená do odvolania, respektíve do potvrdenia prvých negatívnych testov.



"Práve prebieha čas prázdnin, lyžovačiek na susednom svahu. Naša denná návštevnosť v týchto dňoch je od 50 do 150 návštevníkov. Samozrejme, deti a lyžiari budú sklamaní, ale nedá sa nič robiť. To opatrenie je v rámci toho, aby sa to nešírilo ďalej a aby bola verejnosť, návštevníci a naši zamestnanci ochránení," uviedol pre TASR riaditeľ zoo v Košiciach Erich Kočner.

Hovoriť o stratách je podľa jeho slov predčasné. "Pretože nevieme, koľko dní budeme zatvorení a nevieme, ako dlho to bude trvať, takže dnes je veľmi predčasné sa na takúto tému vyjadrovať," zdôvodnil riaditeľ.

Ako doplnil, odborní zamestnanci vyvinú a vyvíjajú všetko úsilie, aby boli škody minimálne alebo žiadne. Viaceré zvieratá, ktoré v košickej zoo chovajú, patria totiž medzi vzácne a ohrozené druhy. "S mnohými sme zapojení do medzinárodných projektov na ich záchranu. Máme tu napríklad veľmi vzácneho vtáka - Kačicu Bernierovu z Madagaskaru. Všetky, ktoré žijú na planéte, sú majetkom malgašskej vlády. Je to tiež druh, ktorý je zazimovaný od októbra ako tropický druh," dodal Kočner.