Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 2. júl 2024Meniny má Berta
< sekcia Ekonomika

R.Oružinský: Vstup verejnosti do lesov by nemala novela zákona zhoršiť

Na snímke lesník a ekológ Róbert Oružinský Foto: TASR/Pavel Neubauer

V rozporovom konaní na pôde agrorezortu sa však nepodarilo podľa Oružinského do návrhu novely zákona presadiť riešenie problematiky tzv. náhodnej ťažby dreva.

Bratislava 10. júna (TASR) – Vstup verejnosti do lesov by pripomienkovaný návrh novely zákona o lesoch nemal zhoršiť – zachová sa doterajší stav. Informoval o tom na brífingu po dnešnom rozporovom konaní na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR lesník a ekológ Róbert Oružinský, zástupca verejnosti vo veci hromadnej pripomienky k návrhu novely zákona o lesoch.

"Najzásadnejšia vec, ktorá sa dnes podarila presadiť, je, že keď sa napríklad organizovaná skupina 10 ľudí bude chcieť vybrať po turistickej trase na nejakú vychádzku, nebude s tým mať problém. Bude to tak ako doteraz," spresnil.

V rozporovom konaní na pôde agrorezortu sa však nepodarilo podľa Oružinského do návrhu novely zákona presadiť riešenie problematiky tzv. náhodnej ťažby dreva. "Náhodná ťažba je veľkým problémom slovenských lesov, pretože v posledných rokoch tvorí až viac ako polovicu všetkej ťažby dreva. Navyše v princípe nie je kontrolovateľná," poznamenal.

Oružinský rezortu pôdohospodárstva podľa svojich slov navrhoval do obmedzovania náhodnej ťažby dreva zapojiť verejnosť. "Občianska kontrola je totiž najlepšia, najúčinnejšia a najlacnejšia," povedal.

Rozpor s ministerstvom pôdohospodárstva podľa neho naďalej pri návrhu novely zákona pretrváva teda v otázke kontroly opodstatnenosti náhodnej ťažby dreva. "Dnes nie je kontrola realizovateľná. Navrhol som preto určitý mechanizmus, ktorý spočíval v tom, že ak sa bude niekde vykonávať náhodná ťažba dreva, túto skutočnosť by lesný hospodár nahlásil na lesný úrad. Ten by ťažbu zverejnil na svojej internetovej stránke, aby sme všetci mohli vedieť, že sa niekde ide ťažiť drevo. MPRV SR však nechcelo akceptovať moje návrhy, pretože sa obáva nárastu administratívy," dodal.

"K novele zákona o lesoch po dnešnom rozporovom konaní zostávajú nevyriešené už len 4 zásadné pripomienky, pri ostatných sa dosiahla zhoda. MPRV SR do novely zákona o lesoch zapracuje odkaz na zákon číslo 479 z roku 2008, v ktorom už povinnosť žiadať súhlas vlastníka alebo užívateľa lesa pri podujatiach nad 500 účastníkov existuje," uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa MPRV SR Zuzana Gulová.