Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. október 2024Meniny má Šimon a Simona
< sekcia Ekonomika

VIDEO:Vyčlenia prostriedky na sanáciu škôd po zosuve v Monkovej doline

Na snímke vľavo minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS ) prezentuje nové označenie TANAP-u na tlačovom brífingu vo Vysokých Tatrách v utorok 16. júla 2024. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Taraba zároveň informoval o ďalšom budovaní základnej infraštruktúry v najväčšom a najstaršom národnom parku na Slovensku.

Vysoké Tatry 16. júla (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyčlení prostriedky na sanáciu škôd po zosuve v Monkovej doline v Belianskych Tatrách. V utorok na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách o tom informoval šéf rezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) s tým, že práce si podľa odhadov vyžiadajú 580.000 eur. Minister tiež potvrdil, že chodník je úplne zničený a zrejme budú v oblasti hľadať iné možnosti na vytvorenie novej trasy. V lokalite minulý týždeň zahynuli dve turistky, keď sa po silnej búrke masa kameňov a blata zosunula na altánok, kde sa skrývalo 16 turistov.

Minister uviedol, že bude nevyhnutné realizovať výkopové a stabilizačné práce vodných tokov, odstrániť dreviny a pne v prvom až štvrtom stupni ochrany. Ráta sa tiež s výstavbou približne piatich mostných objektov a prístreška na bezpečnom mieste. Práce bude podľa vicepremiéra primárne zabezpečovať Slovenský vodohospodársky podnik a výdavky budú hradené z rozpočtovej kapitoly MŽP. Dolina ostáva aj naďalej neprístupná a zrejme sa to v tomto roku už nezmení.



Ján Slivinský zo Správy TANAP-u uviedol, že odtrhnutie vzniklo v bezzásahovom území, kde boli suché stromy s odumretým koreňovým systémom. "Ďalej to naberalo na sile, v žľabe popadané suché stromy urobili hrádze, ktoré sa následne pod ťarchou vody a zeminy pretrhli a to sa rútilo dole na altánok. Je to dôsledok toho, že sme neboli vypočutí v minulosti, keď sme upozorňovali, že vyhlasovanie obrovských bezzásahových území bez zvažovania dôsledkov sa nám môže vypomstiť, a to sa aj stalo," skonštatoval. Tri štvrtiny územia TANAP-u sú podľa neho ohrozené veľmi silnou potenciálnou eróziou.

Taraba zároveň informoval o ďalšom budovaní základnej infraštruktúry v najväčšom a najstaršom národnom parku na Slovensku. Na Štrbskom Plese chcú vybudovať parkovací dom, z ktorého by mala príjem Správa TANAP-u. V súčasnosti tam už budujú aj sociálne zariadenie pre turistov. Okrem toho správca infraštruktúry pracuje na sanácii zosuvov pri Sliezskom dome a na Hrebienku.

"Predchádzajúce vedenia národného parku sa tu hrali na ochranárov, no návštevníci v TANAP-e ani nemali kam ísť na toaletu," zdôraznil. Zároveň avizuje, že v TANAP-e pribudnú nové turistické značenia. Envivorezort v súčasnosti aktívne rokuje s hlavnými prevádzkovateľmi turizmu v národnom parku s cieľom zosúladiť marketingovú stratégiu. Envirorezort chce bojovať aj s kvalitou lesov, ktorá sa podľa Tarabu znižuje nielen v TANAP-e, ale aj v ostatných národných parkoch

"Správy OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), ale aj naše vlastné poznatky hovoria jasnou rečou. Slovenské monokultúrne smrekové lesy trpia, vysychajú a miznú nám pred očami," upozornil minister. Avizoval, že spustí projekt výsadby zmiešaných rezistentných lesov podľa odporúčaní odborníkov.

Iniciatíva My sme les považuje za neakceptovateľné a zavádzajúce prezentovať bezzásah v chránených lesoch ako príčinu nešťastia v Monkovej doline a využívať ju na obhajovanie zásahov v národných parkoch, v ktorých má na väčšine plochy platiť bezzásahový režim. V reakcii na tlačovú konferenciu ministra Tarabu to uviedol aktivista Ondrej Kameniar. Masívne vysádzanie zmiešaných lesov, o ktorých hovoril minister, podľa neho má zmysel, avšak len za predpokladu, že sa tak bude diať mimo národných parkov a rezervácií. Iniciatíva sa obáva, že v skutočnosti pôjde o veľkoplošný výrub, "ktorý musí vysádzaniu predchádzať a je zároveň veľkým biznisom". "Bez ľudských zásahov vyvíjajúci sa les je miliónmi rokov evolúcie zdokonaľovaným prostredím, ktorého časti sú komplexne prepojené. Čím väčší zásah zo strany človeka, tým väčšie vychýlenie tohto samoregulujúceho sa systému," objasnil Kameniar.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS) dodala, že Taraba spolu so štátnym tajomníkom MŽP Filipom Kuffom ochrane prírody vôbec nerozumejú. "Najväčšiu ranu v minulosti Tatrám zasadila práve kombinácia chýbajúcej elementárnej znalosti problematiky a bočných záujmov. Hovoria o odbornosti, no väčšinu odborníkov si z rezortu vyhnali. Všetkými svojimi aktivitami pripravujú pôdu pre rozsiahle holoruby, presadzujú zastaralé a babrácke spracovanie kalamít. Hovoria o obnove, ale chystajú ťažbu," skonštatovala poslankyňa.