Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Na napätie v Turecku doplácajú firmy, rastie počet bankrotov

Ilustračné foto Foto: TASR AP

Investori po minulotýždňovom nepodarenom vojenskom prevrate v Turecku podstatne menej dôverujú tureckým dlhopisom. Líra zareagovala na pokus o prevrat výrazným oslabením voči doláru.

Bratislava/Paríž 19. júla (TASR) - Turecko má za sebou pokus o vojenský prevrat a hoci sa situácia zdá byť nateraz pod kontrolou, minister zahraničných vecí Turecka už varoval, že nebezpečenstvo ešte nepominulo. Pritom už teraz na vzniknutú situáciu dopláca turistický sektor, ale aj firmy v krajine. Nadnárodná spoločnosť Coface so sídlom v Paríži odhaduje rast HDP krajiny v tomto roku na 3,8 % a pokiaľ ide o riziko insolvencií firiem v krajine, pre Turecko platí známka B, teda značné riziko.

"Neúspešný pokus o prevrat bude mať ďalší negatívny dopad na cestovný ruch. Odvetvie, ktoré tvorí 5 % HDP, už teraz zápasí s rapídnym poklesom turistov. Len za prvých päť mesiacov tohto roka poklesol medziročne počet turistov o 23 %," upozorňujú Seltem Iyigun a Julien Marcilly, ekonómovia Coface podnikajúcej v manažovaní kreditného rizika firiem. Pokus o puč počas vrcholu turistickej sezóny na bezpečnosti turistov nepridá. A firiem, ktoré už žiadajú o ochranu pred veriteľmi, v krajine rovnako rapídne pribúda.

Z ekonomického pohľadu je už teraz na strane porazených spomínaná turistika. Ďalšie možné ekonomické dopady súvisia s vývojom výmenného kurzu. Už pred pokusom o prevrat bola turecká líra pod tlakom, a to z viacerých dôvodov. Okrem iného z dôvodu vysokého deficitu bežného účtu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť podľa očakávaní 5 % HDP. K odlivu kapitálu zas vedú obavy zahraničných investorov týkajúce sa politickej stability krajiny.

Líra zareagovala na pokus o prevrat výrazným oslabením voči doláru. Hoci sa po opatreniach centrálnej banky stabilizovala a vyrovnala straty, ak bude jej znehodnocovanie v nasledujúcich týždňoch výraznejšie, môžu na to doplatiť ešte viac firmy.

Len za prvý kvartál požiadalo o ochranu pred veriteľmi 184 firiem. Hoci niektoré spoločnosti zneužívajú ochranný mechanizmus, aby neplatili dlhy, trend naznačuje, že celkový počet insolventných firiem môže tento rok dosiahnuť 700, v porovnaní so 492 v roku 2015. Rizikom sú aj vyššie dovozné ceny, kde až 64 % dovozu je denominovaných v US dolároch. Tie totiž znamenajú aj vyššie výrobné náklady pre podniky. V tomto smere je najviac ohrozený stavebný sektor, nasleduje agrorezort, kde sú ohrození najmä malí výrobcovia a sprostredkujúci veľkoobchodníci, a textilno-odevný priemysel, ktorý sa za posledné roky čoraz viac spolieha na dovoz surovín. Napokon, ak tlak na znehodnocovanie líry bude pokračovať, nemožno v nasledujúcich mesiacoch vylúčiť ani riziká uvalenia kontroly kapitálu. Zhodujú sa ekonómovia Coface.

Výnosy 10-ročných tureckých dlhopisov vzrástli na 9,53 %

Investori po minulotýždňovom nepodarenom vojenskom prevrate v Turecku podstatne menej dôverujú tureckým dlhopisom. To sa tiež prejavilo na výraznom náraste nákladov na obsluhu dlhu krajiny. Na dlhopisovom trhu eurozóny sa toho veľa nezmenilo, naopak, úročenie britského dlhu vzrástlo. Informovala o tom agentúra APA.

Výnosy 10-ročných tureckých dlhopisov na sekundárnom trhu stúpli v uplynulých dňoch na 9,53 % z 8,83 %.

V eurozóne zostáva lídrom Nemecko. Výnosy jeho 10-ročných dlhopisov zostávajú s -0,038 % v negatívnom pásme. Za ním nasledujú Holandsko (0,072 %), Fínsko (0,149 %), Rakúsko (0,191 %), Francúzsko (0,199 %), Belgicko (0,23 %), Írsko (0,475 %), Lotyšsko (0,549 %), Litva (0,7 %), Slovinsko (0,826 %), Španielsko (1,248 %), Taliansko (1,251 %), Portugalsko (3,134 %) a Grécko (7,863 %).

Agentúra APA nemala k dispozícii aktuálne údaje o výnosoch dlhopisov Estónska, Slovenska, Malty, Cypru a Luxemburska.

Výnosy 10-ročných dlhopisov Británie, ktorá nie je v eurozóne, opäť vzrástli, keď sa zvýšili na 0,819 %. V polovici júla padli až na 0,766 %.