Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

Najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku bol COVID-19

Na snímke budova, v ktorej sídli Štatistický úrad SR na Miletičovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Takmer štyri pätiny zomretých na nový koronavírus boli seniori nad 65 rokov.

Bratislava 20. mája (TASR) - Najčastejšou príčinou úmrtí v krajine v prvom štvrťroku bolo ochorenie COVID-19, zomrelo naň 39 percent osôb. Ochoreniu podľahlo za prvé tri mesiace tohto roka viac ľudí ako na zvyčajne najčastejšiu príčinu úmrtí – choroby obehovej sústavy. Takmer štyri pätiny zomretých na nový koronavírus boli seniori nad 65 rokov. TASR o tom vo štvrtok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na následky nového koronavírusu od januára do marca zomrelo 9400 ľudí, čo predstavovalo 39 percent z celkového počtu úmrtí (24.000 osôb) zaznamenaných v krajine. "Štyri z desiatich úmrtí na Slovensku spôsobil koronavírus. Nová infekcia bola súčasne najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi všetkých príčin a predbehla aj choroby obehového systému či nádory, ktoré patria dlhodobo k dvom najčastejším príčinám úmrtí na Slovensku," skonštatoval ŠÚ.

Spolu s minuloročnými 4000 obeťami pandémie sa tak nový koronavírus ku koncu marca 2021 podpísal pod úmrtie takmer 13.400 ľudí. "COVID-19 bol najčastejšou príčinou úmrtí v každom z prvých troch mesiacov roka 2021, je to nový fenomén. Počas posledných mesiacov roka 2020 bol ešte na druhom mieste za chorobami obehového systému," dodala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ. Najviac úmrtí v absolútnej hodnote spôsobil nový koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3400 osôb. V dvoch nasledujúcich mesiacoch počet obetí klesal.

Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy, podieľali sa na 33 percentách úmrtí, nasledovali nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (šesť percent) a choroby tráviacej sústavy (tri percentá).

Následkom ochorenia COVID-19 podľahlo za prvé tri mesiace roka najviac ľudí vo veku nad 65 rokov. "Seniori v poproduktívnom veku predstavovali takmer osem z desiatich obetí infekcie COVID-19. Najvýraznejší podiel na celkovom počte obetí vírusu mali starší seniori nad 75 rokov (49 percent), nasledovali mladší seniori (30 percent)," zdôraznila Podmanická. Ľudia v produktívnom veku predstavovali 21 percent obetí tohto ochorenia. Následkom nového koronavírusu podľahli aj štyri deti vo veku do 14 rokov.

Nový koronavírus najvýznamnejšie zmenil štatistiky úmrtnosti v prvom štvrťroku v Nitrianskom kraji. Následkom tejto choroby podľahlo 950 osôb na 100.000 obyvateľov kraja. Prvenstvo má tento región aj v absolútnom počte úmrtí na COVID-19 takmer s 1600 obeťami. Nitriansky kraj bol súčasne lídrom aj v miere úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, podľahlo im 783 ľudí na 100.000 obyvateľov.

Naopak, najpozitívnejší vývoj zaznamenal Žilinský kraj s mierou úmrtnosti na nový koronavírus v prvom štvrťroku 469 osôb na 100.000 obyvateľov, čo je menej ako polovičná hodnota najhoršieho regiónu. "Žilinský kraj bol zároveň jediným z ôsmich slovenských regiónov, v ktorom počas prvého štvrťroka zomrelo viac ľudí na choroby obehovej sústavy ako na následky ochorenia COVID-19," priblížila Podmanická.

Počty úmrtí na ostatné príčiny počas prvých troch mesiacoch kolísal. Počet zomretých na kardiovaskulárne choroby bol vyšší o 23 percent ako v predošlých rokoch, najmä v januári 2021. Vo februári bol tiež vyšší, ale len o 7 percent a v marci už ŠÚ zaznamenal pokles o 2 percentá. Podobne na choroby dýchacej sústavy sa zomieralo viac ako v minulosti, najmä v januári a februári (o vyše 20 percent). V marci nastal pokles voči priemeru o 7 percent.

Pozitívny trend zaznamenal ŠÚ v počte zomretých na nádory, ich počet sa počas prvých troch mesiacov v porovnaní s priemerom znížil o 10 až 17 percent, najviac vo februári. Pokles zaznamenali tiež vonkajšie príčiny smrti, kam patria napríklad úmrtia na následky havárií či úrazov, ktoré v spomínaných mesiacoch klesli od 13 do 24 percent, najvýznamnejšie v marci.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Slovenskí študenti, ktorí sa uchádzajú o štúdium, boli prijatí alebo už študujú na prestížnych zahraničných vysokých školách, môžu aj tento rok požiadať o Štipendium Martina Filka.

- Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu v Ríme, oznámil v utorok Kremeľ.

- V utorok hrozí výskyt intenzívnych búrok. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

- Osoby, ktoré boli v období od 1. januára 1966 do 31. decembra 2004 sterilizované v rozpore s právom v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky, by mohli byť jednorazovo finančne odškodnené.

- Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetterová-Karpová vyjadrila nádej, že ďalší pápež bude pokračovať v posolstve otvorenosti svojho zosnulého predchodcu Františka.

- Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uzavrelo rámcovú dohodu na polepy policajných áut. V rámci nej na polepenie vozidiel môže vyčerpať najviac 142.000 eur bez DPH.

- Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“.

- Vatikán v utorok zverejnil fotografie a videozábery zosnulého pápeža Františka v otvorenej rakve oblečeného v červenom ornáte s mitrou na hlave a ružencom v založených dlaniach.

- Švajčiarska garda odložila v súvislosti s úmrtím pápeža Františka slávnostnú prísahu svojich nových členov, ktorá bola plánovaná na 6. mája.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.

- Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.