Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Nájsť vhodných ľudí mimo Bratislavy je pre firmy čoraz ťažšie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Výzvou pre firmy sú najmä masovejšie nábory, keď spoločnosť potrebuje prijať desiatky ľudí. Ak ich potrebuje stovky, musí počítať s tým, že v danom regióne ich nenájde.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Bratislava už nie je regiónom, kde majú firmy najväčší problém s hľadaním nových ľudí. Situácia v iných priemyselne vyspelých lokalitách Slovenska je totiž ešte horšia. Tvrdí to personálno-poradenská spoločnosť Wincott People.

Nájsť vhodných uchádzačov mimo Bratislavy je pre zamestnávateľov čoraz ťažšie. "Nájsť ľudí v Trnave, Nitre alebo v Trenčíne a ich okolí je už zložitejšie než v hlavnom meste, ktoré sa dlhodobo pýšilo najnižšou nezamestnanosťou na Slovensku. Masové nábory na Považí či v Ponitrí túto situáciu zmenili," skonštatovala manažérka spoločnosti Wincott People Jana Mesárová. Výsledkom je, že nižšia nezamestnanosť než v Bratislave je aj v okresných mestách ako Galanta, Piešťany, Hlohovec či Malacky. Z krajských miest ide o Trnavu a Trenčín.

Výzvou pre firmy sú najmä masovejšie nábory, keď spoločnosť potrebuje prijať desiatky ľudí. Ak ich potrebuje stovky, musí počítať s tým, že v danom regióne ich nenájde. Musí sa teda spoliehať na ich dovoz z iných oblastí Slovenska. Platí pritom, že podľa skúseností zamestnávateľov sú mnohí ľudia menej ochotní sťahovať sa za prácou do menších miest, než je tomu v prípade Bratislavy. Tej totiž pomáha imidž veľkého mesta s množstvom príležitostí, ktoré navyše ponúka nadštandardné platy. "Menšie mestá túto výhodu nemajú. Ich možnosť bez problémov absorbovať veľké množstvo dochádzajúcich je limitované už samotnou ich veľkosťou a z toho vyplývajúcou dostupnosťou bývania či možnosťou umiestniť deti do predškolských a školských zariadení. Zásadným sa stáva predovšetkým nedostatok ubytovacích kapacít, keďže ubytovne a robotnícke hotely sú v najvyťaženejších regiónoch beznádejne plné," vysvetľuje Mesárová.

Pre investorov, ktorí prichádzajú na Slovensko, ale aj pri rozširovaní výroby už existujúcich fabrík, sú tak najväčším problémom najbežnejšie robotnícke profesie. Tie totiž neponúkajú nadštandardné platy, čo motiváciu potenciálnych zamestnancov sťahovať sa za prácou znižuje. Preto majú firmy najväčší problém získať dostatok operátorov výroby, manuálnych kontrolórov výroby, skladníkov či vodičov vysokozdvižných vozíkov.

"Do budúcnosti očakávame, že časť firiem s nižšou tvorbou pridanej hodnoty bude musieť na Slovensku prehodnotiť svoje fungovanie. Tlak na rast miezd totiž bude výrazne tlačiť na ich profitabilitu," očakáva Mesárová. Ďalším trendom bude podľa nej zvýšená miera automatizácie a zvýšený záujem investorov aj o menej rozvinuté regióny Slovenska. "V tých priemyselne najsilnejších sa totiž budú stretávať s čoraz väčšími problémami pri nábore zamestnancov," dodala Mesárová.