Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Odstránenie ťažobných plošín z morí bude stáť vyše 200 miliárd dolárov

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Do roku 2040 bude treba dostať z mora 2600 morských plošín a iných objektov, ktoré tam inštalovali ropné a plynárenské koncerny.


Houston 10. decembra (TASR) - Už 60 rokov sa vďaka ropným plošinám v Mexickom zálive či v Severnom mori a na ďalších miestach vo svetových moriach ťaží ropa a plyn spod morského dna. Mnohým z nich v nasledujúcom štvrťstoročí skončí životnosť a bude ich treba demontovať.

Americká analytická firma IHS Markit v najnovšej správe uvádza, že do roku 2040 bude treba dostať z mora 2600 morských plošín a iných objektov, ktoré tam inštalovali ropné a plynárenské koncerny.

Operácia nebude lacnou záležitosťou. Podľa odhadu odborníkov IHS Markit náklady spoločností dosiahnu približne 210 miliárd USD (198,88 miliardy eur).

V samotnom Mexickom zálive je viac ako 5000 ťažobných zariadení. Časť z nich po deštrukcii klesne na morské dno, kde budú slúžiť rybám ako obydlia.

V zálive sú mnohé platformy v plytkých vodách a ich odstránenie nebude veľmi drahé, ani časovo náročné.

Grigorij Serscikov, jeden z autorov štúdie, uviedol, že v Severnom mori sú gigantické plošiny a dopravné potrubné systémy, ktoré vážia aj 300.000 ton. Ropné ložiská budú onedlho vyťažené a technika sa bude musieť odstrániť. Jeden systém sa bude likvidovať asi desaťročie.