Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Nárast cien plynu zrejme ešte zvýši problémy európskeho priemyslu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nervozita z toho, že na konci tohto roka vyprší dohoda o tranzite plynu do Európy cez Ukrajinu, podporuje dopyt po plyne a tým aj jeho ceny.

Paríž/Oslo/Londýn 7. decembra (TASR) - Nárast cien plynu zrejme ešte zvýši problémy európskeho priemyslu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Európsky priemysel, ktorý zápasí s problémami, sa pripravuje na nový cenový šok v nadchádzajúcich zimných mesiacoch. Dôvodom je kombinácia viacerých faktorov, medzi ktoré patrí chladné počasie, čo spôsobuje rýchle čerpanie zo zásobníkov, vysoký dopyt v Ázii po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), ktorý zvyšuje jeho ceny, a potenciálne zníženie dodávok z Ruska.

Od energetickej krízy v roku 2022, keď ceny plynu dosiahli maximum takmer 350 eur za megawatthodinu (MWh), desiatky firiem v celej Európe zatvorili závody, obmedzili činnosť a skresali počet zamestnancov, pretože vysoké ceny plynu znížili ich konkurencieschopnosť. Dopyt a výrobná aktivita mnohých z nich zostávajú nízke, čo má negatívny vplyv na ekonomický rast Európy.

Dopyt po plyne v Európskej únii (EÚ) je o 17 % nižší v porovnaní s 5-ročným priemerom zaznamenaným v rokoch pred pandémiou. Ceny plynu sú však na najvyššie za viac ako 1 rok a analytici počítajú s pokračovaním ich rastu.

"Obávam sa, že si prestávame dávať pozor, pretože ceny energií sú teraz nižšie ako v roku 2022," uviedol v októbri pre Reuters šéf výrobcu hnojív Yara, ktorý je kótovaný na burze v Osle, Svein Tore Holsether. "Nesmieme zabúdať, že stále máme oveľa vyššie ceny v porovnaní s inými kľúčovými regiónmi, ako sú USA, Blízky východ a Rusko."

Nervozita z toho, že na konci tohto roka vyprší dohoda o tranzite plynu do Európy cez Ukrajinu, podporuje dopyt po plyne a tým aj jeho ceny.

Na budúci rok by veľkoobchodné ceny plynu v EÚ mohli stúpnuť až na 70 eur/MWh zo súčasných takmer 50 eur/MWh, prognózuje šéf analytikov v oblasti komodít a derivátov Bank of America Francisco Blanch. Na porovnanie, počas piatich rokov pred pandémiou priemerné ceny plynu v EÚ dosiahli okolo 17,58 eura/MWh.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe (GIE) sú aktuálne plynové zásobníky v celej EÚ naplnené na 85 %, čo je približne o 10 percentuálnych bodov menej ako pred rokom. To je dôvodom na obavy týkajúce sa tejto zimy, uviedla analytička Commerzbank Barbara Lambrechtová. Pre chladné počasie totiž zásoby klesajú rýchlejšie ako počas uplynulých dvoch relatívne miernych zím.

V snahe zabezpečiť dodávky Európska komisia (EK) minulý týždeň zvýšila cieľ týkajúci sa naplnenosti zásobníkov, čo môže prispieť k tlaku na rast cien.

Z údajov spoločnosti Bernstein vyplýva, že za posledné štyri roky boli v Európe zatvorené desiatky závodov a zaniklo takmer 1 milión pracovných miest vo výrobe.

Bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi v správe o konkurencieschopnosti Európy v septembri uviedol, že strata relatívne lacného ruského plynu po vypuknutí vojny na Ukrajine v roku 2022 spôsobila ekonomike "obrovské náklady" a že fosílne palivá budeme potrebovať minimálne do konca desaťročia.

"Aj keď ceny energií od svojich maxím výrazne klesli, firmy v EÚ stále musia zvládnuť ceny elektriny, ktoré sú 2- až 3-krát vyššie ako v Spojených štátoch. Ceny zemného plynu sú 4- až 5-krát vyššie," uvádza sa v správe. Aktuálne sú ceny plynu v EÚ takmer päťkrát vyššie ako v USA.

Z prieskumu zväzu nemeckých obchodných komôr (DIHK) v auguste vyplynulo, že vysoké ceny energií a nedostatok spoľahlivých dodávok energií brzdia priemyselnú výrobu a niektoré nemecké firmy nútia uvažovať o presune výroby do zahraničia.

Podľa spolkového zväzu nemeckého priemyslu BDI vysoké ceny energií sú medzi faktormi, ktoré ohrozujú konkurencieschopnosť najväčšej európskej ekonomiky.

"Riziko deindustrializácie v dôsledku tichej migrácie a odchodu najmä mnohých malých a stredných firiem sa neustále zvyšuje," uviedol v septembri šéf BDI Siegfried Russwurm, ktorý je zároveň členom predstavenstva nemeckého priemyselného konglomerátu Thyssenkrupp.

Vo Francúzsku sa očakáva, že priemysel bude v dôsledku vysokých cien energií túto zimu využívať len okolo 70 až 80 % kapacít, pričom sa to týka najmä chemického sektora. Pre Reuters to povedal šéf francúzskeho priemyselného združenia Uniden Nicolas de Warren.

Streda bude slnečná, môžu sa však vyskytnúť búrky

Teploty 19 až 24 stupňov C.

- Pri požiari rodinného domu v obci Tichý Potok v okrese Sabinov, ku ktorému došlo v noci na stredu, bola nájdená mŕtva osoba.

- Vláda sa po dvojtýždňovej prestávke zíde opäť na stredajšom rokovaní. Zaoberať sa bude i vyhlásením štátneho smútku na sobotu (26. 4.). Dôvodom je úmrtie pápeža Františka. Štátny smútok by mohol byť vyhlásený od 8.00 do 20.00 h.

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.