Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

Národná autorita spomína v rámci piatej žiadosti o platbu tri riziká

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

NIKA podľa predkladateľa považuje ďalších 12 míľnikov a cieľov za nerizikové a pri šiestich vníma omeškanie v implementácii.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) považuje v rámci piatej žiadosti o platbu za rizikové tri míľniky, pri ktorých hrozí ich nesplnenie. Vyplýva to zo Správy o pokroku v implementácii plánu obnovy z dielne podpredsedu vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov SR Petra Kmeca (Hlas-SD), ktorú v stredu schválila vláda.

NIKA podľa predkladateľa považuje ďalších 12 míľnikov a cieľov za nerizikové a pri šiestich vníma omeškanie v implementácii. "V súčasnosti NIKA spolu s vykonávateľmi opatrení komunikuje s Európskou komisiou (EK) o aktuálnom stave implementácie jednotlivých míľnikov a cieľov a rokuje o dokumentácii potrebnej pre úspešné posúdenie splnenia míľnikov a cieľov zo strany EK," uviedol predkladateľ s tým, že diskusiu si vyžaduje najmä šesť opatrení.

V rámci Ministerstva životného prostredia SR ide o opatrenie Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity a opatrenie Reforma krajinného plánovania. Aktuálne najkritickejšími opatreniami na Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sú Podpora desegregácie škôl, ako aj Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby.

Diskusiu s EK si podľa NIKA vyžaduje aj opatrenie Centralizácia riadenia najväčších nemocníc v rámci Ministerstva zdravotníctva SR. Rovnako aj Zjednotenie systému posudzovania na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

"Predloženie piatej žiadosti o platbu sa aj naďalej očakáva koncom tohto roka. Predpokladom včasného predloženia žiadosti je splnenie všetkých míľnikov a cieľov v rámci piatej žiadosti o platbu," dodal predkladateľ s tým, že obsahuje 211 míľnikov a cieľov. Slovensko po ich splnení môže očakávať platbu z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v celkovej hodnote 597,81 milióna eur.