Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Následky májovej vetrovej kalamity treba spracovať do apríla 2015

Kalamita v Tatrách Foto: Teraz.TV

Ako sa upozorňuje v materiáli, veľkým rizikom pre rozvoj ďalšej podkôrnikovej kalamity je spadnutá ihličnatá hmota, najmä smreková.

Bratislava 4. júna (TASR) - Májová vetrová kalamita si vyžiadala vyše 3,7 milióna kubických metrov poškodeného dreva, čím sa stala druhou najväčšou kalamitou za posledných 20 rokov na Slovensku. Najviac postihnuté sú lesy v okresoch Námestovo, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota, Lučenec, Revúca, Prešov, Sabinov, Kežmarok, Poprad, Vranov nad Topľou, Košice I – IV, Košice okolie, Rožňava a Michalovce. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes schválila vláda. Zároveň uložila ministrovi vnútra vyhlásiť v týchto oblastiach mimoriadnu situáciu.

Ako sa upozorňuje v materiáli, veľkým rizikom pre rozvoj ďalšej podkôrnikovej kalamity je spadnutá ihličnatá hmota, najmä smreková. V záujme vyhnutia sa ďalšiemu nárastu škôd v pokalamitnom období, k čomu došlo napríklad po kalamite z roku 2004, je nevyhnutné všetku kalamitnú hmotu spracovať do apríla 2015. "V prípade neskorého spracovania kalamitného dreva vzniknú ekonomické straty pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov z dôvodu poklesu kvality ťaženého dreva. V ihličnatej kalamite môže dôjsť k rozširovaniu kalamity do zdravých lesných porastov," upozorňuje správa.

Najviac postihnutý subjekt LESY SR, štátny podnik, v súčasnosti vzhľadom na situáciu úplne zastavil úmyselné ťažby a zostávajúce dodávky bukového a smrekového dreva do konca roku 2014 bude zabezpečovať z napadnutej kalamity. Prípadný negatívny ekonomický dopad kalamity bude štátny podnik riešiť z vlastných zdrojov. Z dôvodu mimoriadnej situácie, subjekty obhospodarujúce lesný majetok uplatnia zjednodušený postup pri verejnom obstarávaní prác a služieb spojených so spracovaním kalamity.

Štátne organizácie lesného hospodárstva v súčasnosti vykonávajú inventarizáciu poškodených a zničených stavieb a zariadení slúžiacich lesnému hospodárstvu. Finančný odhad škôd spôsobených živelnou pohromou na lesnom majetku v správe štátneho podniku LESY SR je 789.460 eur, v správe Štátnych lesov TANAPu 359.000 eur.