Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Návrh gréckeho rozpočtu na rok 2014 počíta s rastom ekonomiky

Grécko v roku 2010 stratilo prístup na finančné trhy a je závislé len od záchranných úverov od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v celkovej výške 240 miliárd eur.

Atény 7. októbra (TASR) - Grécko na budúci rok prekoná recesiu, po šiestich rokoch hospodárskeho poklesu. Vyplýva to z predbežného návrhu rozpočtu na rok 2014, ktorý signalizuje, že krajina má už najhoršiu časť dlhovej krízy za sebou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Návrh rozpočtu počíta s tým, že výkon gréckej ekonomiky, ktorý sa od roku 2007 prepadol o zhruba 25 %, stúpne na budúci rok o 0,6 % vďaka oživeniu investícií a exportu. V tomto roku by však mal hrubý domáci produkt (HDP) Grécka ešte klesnúť o 4 %.

Vláda v Aténach by tiež chcela dosiahnuť v roku 2014 prebytok primárneho rozpočtu na úrovni 1,6 % HDP. Grécko dúfa, že už v tomto roku sa mu podarí dosiahnuť takzvaný primárny prebytok, to znamená prebytok po odpočítaní nákladov na obsluhu dlhu, a bude môcť požiadať veriteľov o ďalší odpis dlhu.

Podľa návrhu rozpočtu, ktorý je predbežný a jeho detaily musia schváliť veritelia, tzv. Trojka (Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond), schodok verejných financií Grécka by mal v budúcom roku klesnúť na 2,4 % HDP, zatiaľ čo výška štátneho dlhu dosiahne 174,6 % HDP.

Grécko sa v uplynulých rokoch nachádzalo v hlbokej recesii a miera nezamestnanosti prekročila 27 %, čo je nový rekord, pripomenul štátny tajomník ministerstva financií Christos Staikuras. Tento rok však tvrdé úsporné opatrenia začínajú prinášať svoje ovocie. Objavujú sa prvé náznaky, že hospodárska kríza v krajine končí, dodal.

Grécko v roku 2010 stratilo prístup na finančné trhy a je závislé len od záchranných úverov od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v celkovej výške 240 miliárd eur. Dlhová kríza Grécka sa rozšírila aj do ďalších štátov menovej únie, ktorá sa následne prepadla do recesie, čo malo negatívny vplyv aj na rast globálnej ekonomiky. Po rokoch úspor a reforiem sa však začínajú Atény stavať na nohy, aj keď podľa odborníkov ešte budú potrebovať pomoc od veriteľov, kým budú schopné vrátiť sa v plnej miere na dlhopisové trhy. Grécka vláda dúfa, že už v polovici budúceho roka bude schopná požičať si peniaze na trhu.