
Finančné rozhodnutia by mali byť založené na dôveryhodných informáciách, nie na tlaku alebo emóciách, zdôraznila centrálna banka.
Finančné rozhodnutia by mali byť založené na dôveryhodných informáciách, nie na tlaku alebo emóciách, zdôraznila centrálna banka. V tejto súvislosti uviedla aj viacero pravidiel, ako v takejto situácii chrániť svoje peniaze.
"Overte si odborné zázemie či skúsenosti finfluencera. Pozrite si, čo o sebe zverejnil a či sú o ňom dostupné recenzie a nezávislé informácie. Porovnávajte informácie z viacerých zdrojov, nespoliehajte sa len na sociálne siete. Overte si informácie u odborníkov alebo na stránkach dôveryhodných finančných inštitúcií," priblížila NBS.
Varovným signálom pred možným podvodom či nedôveryhodnou investíciou je podľa nej aj tlak na rýchle rozhodnutie a okamžité investovanie. Tomuto nátlaku by investor nemal podliehať. Ak finfluencer poskytuje investičné poradenstvo alebo poradenstvo v oblasti kryptoaktív, je dobré si na internetovej stránke NBS overiť, či má na to licenciu. "Chráňte svoje peniaze a osobné údaje. Nikdy neposielajte peniaze na neznáme platformy len preto, že ich odporúčal finfluencer. Dajte si pozor na podvodné aplikácie a stránky," varovala centrálna banka.
Investovanie je podľa nej vážne rozhodnutie. Aj keď inšpirácia od finfluencerov môže byť užitočná, ich rady by nemali byť jediným sprievodcom. "Buďte obozretní, vždy si overujte fakty a investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Nedovoľte, aby vás neodborné alebo zavádzajúce odporúčania pripravili o vaše úspory," dodala NBS.