Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Ekonomika

Nemecká rada múdrych znížila odhad rastu ekonomiky v rokoch 2018-2019

Foto: TASR/AP

Rada vychádzala z nepriaznivých vonkajších ekonomických podmienok a obmedzenej možnosti firiem na ďalší rast pre nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Berlín 7. novembra (TASR) - Rozmach nemeckej ekonomiky sa spomalil. Uviedol to v stredu tím nezávislých poradcov nemeckého kabinetu, tzv. rada piatich múdrych, ktorá zároveň znížila odhad rastu ekonomiky v rokoch 2018 a 2019.

Rada vo svojej výročnej správe o nemeckom hospodárstve vychádzala z nepriaznivých vonkajších ekonomických podmienok a obmedzenej možnosti firiem na ďalší rast pre nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Výročná správa, ktorú predložila nemeckej vláde, počíta s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2018 o 1,6 %. Vlani pritom ešte rada predpovedala jeho zvýšenie v tomto roku o 2,2 %. A v budúcom roku očakáva spomalenie hospodárskeho rastu Nemecka na 1,5 %.

Rada vyzvala nemeckú vládu, aby zohľadnila zvýšenie daňovej konkurencieschopnosti na celom svete a zbavila sa tzv. solidárnej dane, ktorú odvádza zhruba 90 % obyvateľov.

Nemecko zaviedlo daň solidarity v roku 1991 a mala slúžiť na podporu rozvoja východných spolkových krajín. Na začiatku bola jej sadzba vo výške 7,5 %, ale od roku 1998 sa znížila na 5,5 % a v uplynulých pár rokoch sa už využíva na podporu ekonomicky slabých regiónov v celom štáte. Platia ju všetci zárobkovo činní ľudia v Nemecku. Pri nízko príjmových skupinách a pre rodiny s deťmi sa ale jej sadzba znižuje.

Rada múdrych v správe ďalej konštatuje, že Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa po dlhovej kríze snažila stabilizovať eurozónu masívnym balíkom stimulov, musí úspešne zvládnuť prechod na normálnu menovú politiku. ECB plánuje ukončiť tento program v decembri 2018.

"Existuje nebezpečenstvo, že k posunu menovej politiky dôjde neskoro," uviedla rada.

Pätica múdrych sa vyjadrila aj k "vysokej cenovej dynamike na nemeckom trhu s nehnuteľnosťami". Podľa nej súčasná kontrola cien nájomného nie je efektívna. Za zmysluplnejšie považujú experti reformu dane z prevodu pozemkov a posilnenie dotácií na bývanie a lepšie navrhnuté sociálne bývanie.