Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Nemecké podnikateľské zväzy chcú rýchlo dohodu o zóne voľného obchodu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V zóne voľného obchodu ide o zrušenie vzájomných ciel a iných prekážok, ktoré brzdia obchodnú výmenu medzi EÚ a Spojenými štátmi.

Berlín 4. januára (TASR) - Nemecké podnikateľské zväzy považujú vyše roka trvajúce rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu (TTIP) medzi EÚ a Spojenými štátmi za mimoriadne dlhé. Informuje o tom portál nemeckej spravodajskej televízie N24. Najmä zväzy v juhovýchodných spolkových krajinách žiadajú rýchly hmatateľný výsledok.

"Potrebujeme túto dohodu," povedal prezident zamestnávateľského zväzu Reiner Dulger. Za samozrejmosť sa pokladá, že niektoré oblasti ako normy vyvolávajú spory. To patrí k povahe veci. "To všetko však nemôže zatieniť, že ju chceme," dodal Dulger a pokračoval: "Bádensko-Würtenbersko je a zostane priemyselnou krajinou."

Spolková krajina bude mať úžitok z TTIP rovnako, ako ho má aj z EÚ. Z jej strojárskej produkcie ide 80 % na export. Konateľ zväzu strojárov Dietrich Birk povedal, že "preto je dohoda pre nich taká dôležitá".

TTIP by sa mala dohodnúť najneskoršie v prvých mesiacoch roka 2016. Ide v nej o zrušenie vzájomných ciel a iných prekážok, ktoré brzdia obchodnú výmenu medzi oboma partnermi.

Význam dohody je však sporný. Prieskum, ktorý urobil ústav verejnej mienky Forsa na objednávku denníka Handelsblatt a zúčastnilo sa na ňom 667 popredných manažérov, priniesol prekvapujúci výsledok. Až 69 % z nich uviedlo, že TTIP nebude mať nijaký vplyv na vzájomný obchod. Mnohí vyslovili obavy z netransparentnosti rokovania o TTIP. Ochrancovia prírody a spotrebiteľov sa obávajú oslabenia európskych noriem.

Odborársky predák Roman Zitzelsberger poukázal na to, že "v Spojených štátoch sú práva zamestnancov oveľa slabšie a príslušné zákony až dodnes sčasti silno sťažujú život odborov". Obáva sa o osud nemeckého práva zamestnancov na spolurozhodovanie vo firmách v takej voľnej obchodnej zóne. USA dodnes ešte neprijali zásadné pracovné normy, ktoré schválila Medzinárodná organizácie práce (ILO). Na druhej stane majú získať silnú ochranu investori.