Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Nemeckí farmári sa obávajú dôsledkov sporu USA a Číny na agrosektor

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Už doterajší vývoj spôsobil, že ceny niektorých agrokomodít začali klesať a ďalšia eskalácia sporu by mohla tento trh výrazne poškodiť.

Berlín 6. apríla (TASR) - Nemeckí farmári vyjadrili obavy z možných dôsledkov obchodného sporu medzi USA a Čínou na nemecký agrosektor. Už doterajší vývoj spôsobil, že ceny niektorých agrokomodít začali klesať a ďalšia eskalácia sporu by mohla tento trh výrazne poškodiť.

Ako uviedol pre agentúru DPA predseda Asociácie nemeckých farmárov Bernhard Krüsken, už doterajšie clá vyvolali nervozitu a viedli k poklesu cien bravčového mäsa na medzinárodných trhoch. Ďalšia eskalácia obchodného sporu by mohla viesť k ešte väčším otrasom na trhu s agrokomoditami. Dodal, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby farmári a spotrebitelia nemuseli za obchodný spor platiť. Rastúci konflikt okrem bravčového mäsa zasiahol aj do cien sóje.

Po krátkom upokojení po predchádzajúcich vzájomných hrozbách uvalenia vysokých ciel, keď zástupcovia americkej vlády uviedli, že sú ochotní diskutovať s Pekingom o vzájomnom obchode, zasiahlo trhy ďalšie vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten informoval, že nariadil Úradu obchodného splnomocnenca USA, aby zvážil zavedenie dodatočných dovozných ciel na čínske produkty v hodnote 100 miliárd USD (81,57 miliardy eur) a ak to úrad urobí, aby aj identifikoval produkty, ktoré by pod tieto clá mohli spadať. Trump dodal, že tak rozhodol "vzhľadom na neférové odvetné kroky Číny" na skoršie opatrenia USA zahrňujúce clá na čínsky tovar za približne 50 miliárd USD.

Odpoveď Číny bola rýchla. Ministerstvo obchodu uviedlo, že "proti jednostranným protekcionistickým krokom USA bude bojovať, nech to stojí čokoľvek". Podľa neho Peking nechce obchodnú vojnu, ale ak k nej dôjde, neobáva sa jej. Ministerstvo okrem toho v reakcii na najnovšie Trumpove kroky oznámilo, že "je pripravené prijať rozsiahle protiopatrenia," podrobnosti však zatiaľ nezverejnilo.

Krüskena znepokojuje najmä fakt, že agrosektor je vťahovaný do sporu, ktorý sa primárne týkal priemyselných produktov. V tomto smere upozornil, že Spojené štáty nemajú v oblasti poľnohospodárskych produktov deficit. Asociácia preto dúfa, že Európska komisia bude schopná dohodnúť sa s Washingtonom v otázke obchodu s agrokomoditami. USA predbežne vyňali Európsku úniu z prvej série dovozných ciel, ktoré sa týkajú ocele a hliníka.