Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Nemeckí odberatelia zaplatili vlani za zelený prúd vyše 20 miliárd eur

Po havárii v marci 2011 japonská vláda rozhodla, že sa krajina vzdá využívania jadrovej energie.

Berlín 7. januára (TASR) - Nemeckí spotrebitelia zaplatili vlani za zelenú elektrickú energiu jej výrobcom prvýkrát viac ako 20 miliárd eur. Informuje o tom nemecký ekonomický portál TheEpochTime. Domácnosti sa na sume podieľali vyše 17 miliardami eur. Ich podiel na financovaní investícií do obnoviteľných zdrojov energie v krajine je podľa zákona o obnoviteľných energetických zdrojoch podstatne vyšší než priemyselných podnikov.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej nerovnomerné zaťaženie domácností a výrobného sektora odôvodňuje nevyhnutnosťou udržať medzinárodnú konkurencieschopnosť ekonomiky.

Trhová hodnota elektrickej energie by v prípade jej predaja na energetickej burze priniesla výrobcom len 2,9 miliardy eur. Čísla sa získali z najnovšieho prehľadu štyroch nemeckých prevádzkovateľov elektrizačných sietí.

Spolková vláda v roku 2011 po katastrofe japonskej elektrárne vo Fukušime rozhodla o postupnom odstavení všetkých 17 jadrových blokov v krajine. Prvých sedem najstarších odpojili od siete už predvlani. Posledný blok má prísť na rad v roku 2022.

Internetový portál Hlas Ruska priniesol koncom decembra správu, že nový japonský premiér Šinzó Abe navštívil jadrovú elektráreň Fukušima 1. Vyhlásil, že demontážne práce sú začiatkom jej rozsiahlej rekonštrukcie.

Po havárii v marci 2011 japonská vláda rozhodla, že sa krajina vzdá využívania jadrovej energie. Nová vláda s tým nesúhlasí a oznámila, že pripravuje prehodnotenie záverov predošlého kabinetu.