Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Ekonomika

Nepálsku ekonomiku čaká podľa analytikov recesia

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zasiahlo dnes oblasť nepálskej metropoly Káthmandu, kde opäť vyvolalo paniku po sobotňajších mohutných otrasoch zeme, ktoré si vyžiadali v regióne vyše 1900 obetí na životoch a rozsiahle škody. Na snímke záchranári prehľadávajú trosky domov v Bhaktapure neďaleko Káthmandu v nedeľu Foto: TASR/AP

Ako upozornila spoločnosť Coface, nepálska ekonomika mala v tomto roku rásť 5-% tempom.

Bratislava 9. mája (TASR) - Ničivé zemetrasenie bude mať negatívny vplyv aj na nepálsku ekonomiku. Odborníci predpokladajú, že bude trvať jednu dekádu, kým sa tamojšia ekonomika zotaví a náklady na krízu spôsobenú zemetrasením budú oveľa vyššie, ako sa očakáva. "Priamy dosah sa predpokladá na úrovni zhruba piatich miliárd dolárov. Ale nepriame následky na ekonomiku budú pravdepodobne oveľa horšie a môžu dosiahnuť takmer 20 % hrubého domáceho produktu (HDP)," skonštatoval ekonóm Saxo Bank Christopher Dembik s tým, že krajina vstupuje do "obdobia temna".

Ako upozornila spoločnosť Coface, nepálska ekonomika mala v tomto roku rásť 5-% tempom. Problémom však je, že do veľkej miery je tamojšia krajina závislá od poľnohospodárskej výroby. "Očakáva sa, že zemetrasenie, ktoré postihlo vidiecke oblasti, bude mať silný vplyv na potravinársku produkciu, ako aj na transport tovarov v krajine," uviedol analytik spoločnosti Coface Pierre Bossuet.

Pre prosperitu krajiny je životne dôležitá aj infraštruktúrna sieť. Tá však bola kompletne zničená. "Niet pochybností, že Nepál sa dostane tento rok do recesie. Po ničivom zemetrasení je ekonomika Nepálu na tom takmer zle ako ekonomika Zimbabwe," uviedol Dembik.



Pre krajinu je tiež dôležitý prístup k zahraničným menám. Ako upozorňujú ekonómovia, napriek tomu, že turizmus sa na raste HDP podieľal 8,2 %, bol druhým najvýznamnejším zdrojom devíz v krajine. "Zničenie infraštruktúry, ako aj niektorých výnimočných historických pamiatok zasiahlo výrazne turistický ruch v Nepále," skonštatoval Bossuet. Prístup krajiny k zahraničným zdrojom môže byť ohrozený.

V nadchádzajúcich mesiacoch bude pre krajinu životne dôležitá zahraničná finančná pomoc. Podľa ekonómov vďaka nej bude môcť vláda a súkromný sektor pokračovať v splácaní úverov zahraničným veriteľom. Saxo Bank však upozorňuje, že najväčšou výzvou pre krajinu nebude vyzbieranie finančnej pomoci, ale jej rozumné využitie. "Podobne ako vo veľa nerozvinutých krajinách je korupcia silno zakorenená v každej úrovni spoločnosti. Je pravdepodobné, že 10 % až 20 % celkového objemu pomoci sa stratí cez rôzne podvody a spreneveru," predpokladá Dembik.

Obnova nepálskej ekonomiky tak nebude podľa ekonómov ľahkou úlohou. Medzi riziká, ktoré môžu ohroziť jej ozdravenie, zaradil Bossuet napríklad aj politickú nestabilitu v krajine. "V priebehu niekoľkých rokov situácia medzi hlavnými politickými stranami bola napätá. Chudobné inštitúcie a byrokratické prieťahy spolu s neschopnosťou politikov dosiahnuť konsenzus by mohli významne brániť v procese obnovy krajiny," dodal Bossuet.

Podľa ekonóma Saxo Bank bude trvať približne dekádu, kým sa Nepál zotaví z krízy. "Budúcnosť Nepálu je však jasná. Krajina má veľký potenciál, najmä keď zvládne rozvoj efektívneho sektora vodnej energetiky," dodal Dembik.