Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Podľa KDH vláda rieši problém nezamestanosti umelými opatreniami

Ilustračné foto Foto: TASR/S. Písecký

Vláda tak podľa KDH svojimi krokmi len presúva nezamestnaných z jednej oblasti štatistiky do druhej, ale žiadnym spôsobom nezlepšuje ich reálny život.

Bratislava 30. apríla (TASR) – Problém nezamestnanosti na Slovensku vláda doteraz riešila umelými zmenami metodiky, „čarovaním“ so štatistikami a kupovaním si pracovných miest. Presvedčená je o tom opozičná strana KDH.

Vysoká nezamestnanosť je podľa predsedu strany Jána Figeľa najvážnejším problémom Slovenska. Je presvedčený, že vláda namiesto skutočných a fungujúcich opatrení len vymýšľa, ako tento problém maskovať v očiach verejnosti. "Zmeny metodiky, kupovanie pracovných miest cez investičné stimuly či preplácanie miezd prostriedkami z eurofondov nie sú riešenia. Ak ich vláda nemá, mala by prestať odmietať návrhy z opozície," povedal Figeľ na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Podľa KDH zmenou metodiky evidencie nezamestnaných vláda vyhnala ľudí bez práce z evidencie uchádzačov o zamestnanie a takto si naoko zlepšuje svoje výsledky. "Naša vláda predvádza inovatívne formy znižovania nezamestnanosti. Sú nimi vyhadzovanie uchádzačov z úradov práce, manipulovanie so štatistikami a tiež predražené kupovanie pracovných miest. Ak by sme štatistiky očistili o tieto triky vlády, zistili by sme, že nezamestnanosť za dva roky vlády neklesla, ale narástla viac ako o pol percentuálneho bodu," tvrdí podpredseda strany Miloš Moravčík. Teda, ak by Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR nezmenilo metodiku evidencie uchádzačov o zamestnanie, miera nezamestnanosti by v marci tohto roka predstavovala 14,20 %, a nie 13,28 %, ako prezentovalo ÚPSVR.

Vláda tak podľa KDH svojimi krokmi len presúva nezamestnaných z jednej oblasti štatistiky do druhej, ale žiadnym spôsobom nezlepšuje ich reálny život. "Vláda by mala prestať s presúvaním čísel z jednej tabuľky do druhej," poznamenal aj expert KDH Ján Kmeť.

Eurofondy

Strana upozorňuje aj na zlé nastavenie systému pri využívaní eurofondov na riešenie problému nezamestnanosti. "Fungujú tak, že ak podnikateľ prijme mladého nezamestnaného, tak mu štát rok prepláca jeho mzdu do výšky minimálnej mzdy a odvody k nej. Pritom už pol roka po skončení tejto podpory môže byť zamestnanec opäť prepustený," povedal Moravčík s tým, že takto môže firma získať zamestnanca na celý pracovný deň len za osem eur, čo je niekde na úrovni priemernej mzdy v Pakistane či Tadžikistane. Tento rok vláda pritom podľa KDH vynaložila na takéto pracovné miesta 50 miliónov eur.

Riešenie

Strana preto navrhuje iné riešenie. Namiesto preplácania takmer celej mzdy z eurofondov by bolo lepším riešením, ak by sa preplácali len odvody. "Ak by bolo KDH vo vláde, tak by sme ich použili inak a dokázali by sme za ne podporiť takmer štvornásobne viac pracovných miest pre mladých. Ak by sa z eurofondov nepreplácali celé mzdové náklady, ale len odvody za zamestnávateľa, tak by mohlo namiesto 10.000 miest vzniknúť takmer 40.000 miest," dodal Moravčík.

Ministerstvo tvrdenia odmieta

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR však tvrdenia KDH odmieta. Podľa hovorcu rezortu práce Michala Stušku je počet ľudí vyradených z evidencie z iných dôvodov, napríklad pre nespoluprácu, nižší, ako za bývalej vlády. "Fakty dávajú jasnú odpoveď na politické floskuly. Nejde o žiadne čarovanie. Pozitívom je nielen 15 mesiacov klesajúci trend nezamestnanosti, ale aj rastúci počet umiestnených ľudí na pracovnom trhu," uviedol pre TASR Stuška. Podľa jeho slov vláda má za sebou niekoľko úspešne zrealizovaných projektov na zníženie nezamestnanosti. "Na rozdiel od bývalej vlády musia podporené nové pracovné miesta zamestnávatelia udržať zamestnanca ďalších šesť mesiacov, takže napríklad v projekte pre mladých každý zamestnaný pracuje minimálne 18 mesiacov," doplnil Stuška. Podľa MPSVR mladí ľudia sa môžu realizovať v rôznych projektoch a tým, že ľudia dostanú šancu pracovať minimálne 18 mesiacov, si nepochybne zvyšujú svoju kvalifikáciu pre ďalší kariérny rast. "A ak by im zamestnávateľ po 18 mesiacoch zmluvu nepredĺžil, pri hľadaní ďalšieho zamestnania budú mať minimálne výhodu predchádzajúcich pracovných skúseností," dodal Stuška.