Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Nitra hľadá spôsob, ako ušetriť na nákupe elektriny

Foto: TASR/František Iván

Magistrát si od Energetickej agentúry v Nitre nechal vypracovať aj analýzu zameranú na vyhodnotenie nákupu energií pre objekty mesta.


Nitra 27. júna (TASR) – Nitrianska radnica hľadá možnosti, ako čo najviac znížiť sumu, ktorá ide z mestského rozpočtu na úhrady nákladov za elektrinu. Súčasné ceny, za ktoré mesto kupuje elektrickú energiu od spoločnosti BCF, sa viacerým poslancom zdajú príliš vysoké a zmluvu, ktorú má mesto s týmto dodávateľom uzatvorenú, považujú za nevýhodnú.

O potrebe znížiť náklady na nákup elektriny hovorí aj primátor Jozef Dvonč. "Hľadáme všetky rezervy, o čom hovoria aj opatrenia, ktoré sme urobili pri rekonštrukcii verejného osvetlenia. Uvažujeme o znižovaní nákladov aj pri školských budovách a športových objektoch. Už je napríklad pripravená výmena osvetlenia na zimnom štadióne. Takže všetko smeruje k tomu, aby sme platili čo najmenej, aby sme to zlacnili," uviedol Dvonč.

Magistrát si od Energetickej agentúry v Nitre nechal vypracovať aj analýzu zameranú na vyhodnotenie nákupu energií pre objekty mesta. V nej sa konštatuje, že mesto má podpísanú zmluvu na dodávku elektriny so spoločnosťou BCF od 1. februára 2014 do 31. januára 2017. "Samotná cena 70 eur za megawathodinu nebola ani v čase podania ponuky veľmi výhodná, ale ďalšie dohodnuté benefity, ako napríklad finančná podpora športu, či požičanie atrakcií na mestské akcie mali túto vyššiu sumu vyvážiť," konštatuje sa v analýze agentúry. Niektorí mestskí poslanci pripomenuli, že viaceré mestské organizácie i základné školy dokázali vyrokovať nižšie ceny, ako magistrát. "Zbytočne preplácame. Hľadáme do rozpočtu každé euro a tu nám idú peniaze širinou," skonštatoval poslanec Miloš Dovičovič.

Podľa prednostu mestského úradu Igora Kršiaka chce mesto na budúci rok vyjednať lepšie ceny za dodávku elektriny. "Zmluva s firmou BCF nebola predĺžená, takže bude vypísané verejné obstarávanie na dodávateľa elektriny," uviedol Kršiak. Ako pripomenul primátor, celý proces je veľmi zložitý. "My to teraz prehodnocujeme a hľadáme najvhodnejšie riešenie. Najlepšie by bolo, keby mesto dokázalo zjednotiť zmluvy u všetkých odberateľov, ktorých máme, aby sa urobila jednu zmluva a jedno verejné obstarávanie. Pri nákupe takéhoto objemu by sme vedeli dohodnúť celkom iné a oveľa výhodnejšie taxy," myslí si Dvonč.

Podľa primátora však dosiahnuť jednotné objednávanie elektriny pre všetky mestské organizácie nebude vôbec jednoduché a aj napriek snahe radnice sa tento krok doposiaľ nepodarilo uskutočniť. "Nedokázali sme zjednotiť všetky zmluvy a pre všetkých obstarať nákup elektriny naraz. Každá zmluva má inú platnosť. To znamená, že by sa museli spraviť nejaké dodatky, ktoré by ich platnosť dotiahli do určitého obdobia. Potom by sme vedeli obstarať elektrinu jednotne. Je to problém, ktorý sa dá vyriešiť, ale záleží to od ochoty všetkých zainteresovaných," dodal Dvonč.