Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Nové riziká pre vývoj cien ropy prichádzajú z Ruska

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Novým rizikom pre ďalší vývoj cien ropy nie je Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ani ťažba ropy z bridlíc. Sú to jednoduché ruské rafinérie, ktoré vyrábajú predovšetkým vykurovací olej.

Oxford 20. marca (TASR) - Novým rizikom pre ďalší vývoj cien ropy nie je Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ani ťažba ropy z bridlíc. Sú to jednoduché ruské rafinérie, ktoré vyrábajú predovšetkým vykurovací olej, v ruskej branži označované ako samovary. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Tieto rafinérie začínajú postupne znižovať produkciu, keďže vláda okresáva daňové úľavy, ktoré dostávajú za export svojich produktov. Navyše, pri cenách ropy Brent okolo 85 USD (78,88 eura) za barel sú len minimálne ziskové, stratové začínajú byť pri 50 USD za barel.

To však znamená, že spotrebujú menej ropy, čím sa väčšie objemy uvoľňujú na vývoz. Podľa vedca z Oxfordského inštitútu energetických štúdií Jamesa Hendersona, ktorý sleduje ruský energetický sektor už vyše 20 rokov, by Rusko mohlo zvýšiť export ropy až o 250.000 barelov denne. To by znamenalo vzostup o 5 %, najväčší minimálne za 10 rokov.

Nárast vývozu ropy z Ruska, ktoré spolu so Saudskou Arábiou a USA patrí k najväčším producentom na svete, by podstatne zvýšilo tlak na ceny ropy. Sankcie USA a EÚ v dôsledku ukrajinskej krízy dotlačili Rusko na pokraj recesie, čo znížilo domáci dopyt po ropných produktoch a uvoľnilo viac ropy na export. Dokazuje to aj fakt, že v ruských prístavoch sa v 1. kvartáli 2015 naložilo do tankerov o 9,5 % viac ropy než v rovnakom období minulého roka.

Samovary vlani spracovali iba 800.000 barelov ropy denne a v súčasnosti je ohrozená produkcia siedmich z nich s celkovou kapacitou 1,2 milióna barelov denne. V priebehu tohto roka môže v dôsledku údržby dôjsť k dočasnému zníženiu ich produkcie až o 400.000 barelov denne a väčšina nevyužitej ropy pravdepodobne pôjde na export.

Dodatočný tlak vyvolá 12-členný ropný kartel OPEC, ktorý zastupuje 40 % ropnej produkcie vo svete. Organizácia stále trvá na tom, že nemieni znižovať objem ťažby. Podobná situácia je aj v USA, kde sa ťaží 9,42 milióna barelov ropy denne, čiže najviac za vyše 30 rokov. A to aj napriek tomu, že ropné spoločnosti škrtajú investície a počet aktívnych vrtov klesol na najnižšiu úroveň od roku 2011.

(1 EUR = 1,0776 USD)