Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Ekonomika

VIDEO: Novým predsedom ÚRSO bude od zajtra Ľubomír Jahnátek

Ľubomír Jahnátek, archívne foto. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Na archívnej snímke Ľubomír Jahnátek ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Foto: TASR

Prvýkrát sa obsadzuje tento post podľa nových pravidiel, predtým musel rozhodnutie vlády potvrdiť ešte prezident SR.

Bratislava 24. júla (TASR) - Novým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude od 25. júla Ľubomír Jahnátek. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes schválila vláda. Prvýkrát sa obsadzuje tento post podľa nových pravidiel, predtým musel rozhodnutie vlády potvrdiť ešte prezident SR.

"Výsledok výberového konania je, že výberová komisia odporučila pána Jahnátka. Myslím si, že sa stotožním s týmto návrhom a navrhnem ho (na post šéfa ÚRSO) na rokovaní vlády. Z mojich informácií vyplýva, že zo štyroch kandidátov jasne vyčnieval. Komisia ho vyhodnotila ako najlepšieho," povedal 28. júna minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).



Opozícia Jahnátkovi vyčíta jeho politické prepojenia, pre ktoré nemôže zastávať funkciu nezávisle. Tieto výhrady odmieta Žiga aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Poukazujú na to, že Jahnátek je odborník, do funkcie ho nominovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a výberová komisia ministerstva hospodárstva ho označila za najlepšieho zo štyroch prihlásených kandidátov.

Ľ. Jahnátka uvedie do funkcie rezort hospodárstva



Ministerstvo hospodárstva (MH) SR uvedie Ľubomíra Jahnátka do funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v utorok 25. júla. Informoval o tom dnes po rokovaní vládneho kabinetu štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz. Jahnátka na post šéfa regulačného úradu dnes na svojej schôdzi odobril vládny kabinet.

"Vláda dnešným dňom (Ľubomíra Jahnátka) vymenovala za nového predsedu ÚRSO s tým, že od zajtrajšieho dňa je de facto a de iure novým predsedom ÚRSO. MH SR cíti povinnosť uviesť ho do funkcie zajtra (25.7.) v doobedňajších hodinách," spresnil.

Ferencz sa neobáva výhrad Bruselu ohľadom Jahnátka. "Bol nominant Smeru-SD, ale nebol nikdy členom. Zastával dve funkčné obdobia post ministra, a to hospodárstva a pôdohospodárstva. Je to z nášho pohľadu nezávislý kandidát, nezávislý odborník," podčiarkol štátny tajomník.

Jahnátek bude mať podľa Ferenczových slov na ÚRSO "dosť veľa práce, pretože vnútorné procesy je potrebné na regulačnom úrade prekopať, respektíve nastaviť ich trochu inak".


Profil Ľubomíra Jahnátka



Ľubomír Jahnátek sa narodil 16. septembra 1954 v Nitre. Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1973 na Chemicko-technologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita - STU) v Bratislave. V roku 1991 získal vedeckú hodnosť CSc. v oblasti makromolekulárnej chémie. Akademickú hodnosť docenta v odbore materiálové inžinierstvo získal v roku 2004 na Materiálovotechnickej fakulte Trnava, STU Bratislava. V januári 2010 bol vymenovaný za profesora v odbore elektroenergetika.

V rokoch 1978–1992 Jahnátek pracoval vo Výskumnom ústave spracovania a aplikácie plastických látok v Nitre v rôznych funkciách, od výskumného pracovníka až po riaditeľa divízie. Takmer desať rokov pôsobil ako výrobno-technický námestník, respektíve generálny riaditeľ v Plastike, a. s., Nitra. Neskôr sa stal Jahnátek riaditeľom pre stratégiu v a. s. Duslo Šaľa, následne sa vrátil do vrcholového manažmentu spoločnosti Plastika, a. s., Nitra (2003-2005). V ďalších dvoch rokoch zastával post vedúceho detašovaného pracoviska Materiálovotechnickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Nitre (2005-2006).

Čo sa týka medzinárodného pôsobenia, v rokoch 1993-2003 bol Jahnátek zástupcom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Slovenskej republiky v Medzinárodnej organizácii práce pri Organizácii Spojených národov (OSN) v Ženeve a v rokoch 1994-2003 členom výkonného výboru Medzinárodnej organizácie zamestnávateľov pri OSN v Ženeve.



Jahnátek je členom vedeckých rád niekoľkých vysokých škôl. Stal sa členom Vedeckej rady Slovenskej technickej univerzity Bratislava, členom Vedeckej rady Chemickotechnologickej fakulty STU Bratislava, členom Vedeckej rady Materiálovotechnickej fakulty STU Bratislava so sídlom v Trnave a členom Vedeckej rady Fakulty priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Púchove.

Od 2006 do roku 2010 viedol Ľubomír Jahnátek Ministerstvo hospodárstva SR. Následne po parlamentných voľbách v roku 2010 sa stal poslancom Národnej rady (NR) SR za vtedy opozičnú stranu Smer-SD. Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 ho prezident SR vymenoval za ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a túto funkciu zastával až do roku 2016. V súčasnosti je poslancom Národnej rady SR za stranu Smer-SD a členom Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti.

Takto sa vyvíjala činnosť ÚRSO od jeho zriadenia:



23. mája 2001 - Vláda Slovenskej republiky (SR) na 159. schôdzi schválila návrh na organizačno-technické zabezpečenie zriadenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

14. júna 2001 - Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) schválila znenie zákona č. 276/2001 Z. z., ktorým sa zriaďuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví Slovenskej republiky so sídlom v Bratislave. Na čele úradu bude 6-členná Regulačná rada a predseda úradu, ktorý je zároveň predsedom Regulačnej rady.

1. augusta 2001 - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví začal fungovať na základe zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorý od tohto termínu vstúpil do platnosti. Po svojom vzniku prebral úrad kompetencie Ministerstva hospodárstva SR vo vydávaní licencií na podnikanie v oblasti energetiky.

4. septembra 2001 - Výbor NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie odsúhlasil zoznam deviatich kandidátov na členov Regulačnej rady ÚRSO a odporučil ho na schválenie plénu parlamentu.

16. októbra 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval šesť členov Regulačnej rady ÚRSO. Na 6-ročné funkčné obdobie sa členmi rady stali parlamentný kandidát Peter Čarakčiev a Ján Klepáč (vládny kandidát), na 4-ročné obdobie Ján Matuský (vládny kandidát) a poslanecký kandidát František Švec a na 2-ročné obdobie Stanislav Reguli (vládny kandidát) a parlamentný kandidát Dušan Holoubek.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Roman Hanc


17. októbra 2001 - Predsedom Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa na prvom zasadnutí rady stal Peter Čarakčiev. Podpredsedom sa stal Ján Matuský. Obaja zároveň zaujali rovnaké posty aj v samotnom ÚRSO.

3. decembra 2002 - Predseda Regulačnej rady ÚRSO Peter Čarakčiev odstúpil z funkcie predsedu, zostal však naďalej členom rady. Novým predsedom Regulačnej rady sa stal bývalý podpredseda rady Ján Matuský. Novým podpredsedom regulačnej rady sa stal doterajší člen tohto orgánu Ján Klepáč. V zmysle zákona sa Matuský stal zároveň predsedom ÚRSO.

17. októbra 2005 - Novým predsedom Regulačnej rady ÚRSO a zároveň predsedom úradu sa stal Karol Dvorák. Vo funkcii podpredsedu rady aj ÚRSO zostal Ján Klepáč.

2. marca 2006 - Členovia Regulačnej rady (RR) ÚRSO na zasadnutí prejavili dôveru jej vtedajšiemu vedeniu, a tak predsedom RR a zároveň predsedom ÚRSO zostal Karol Dvorák, podpredsedom rady aj úradu Ján Klepáč.

23. mája 2007 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval členov Regulačnej rady ÚRSO. Menovacie dekréty si prevzali Jozef Holjenčík, Milan Hargaš, Ivan Chaban, Vladimír Čepko, Ján Hijj a Karol Česnek. Jozefa Holjenčíka, vymenovaného za člena Regulačnej rady ÚRSO na návrh NR SR na 6 rokov, prezident zároveň podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach poveril zvolať prvé zasadnutie rady.

12. septembra 2007 - Vláda SR neschválila návrh na menovanie Petra Čarakčieva na post predsedu ÚRSO.

24. októbra 2012 - Predseda Regulačnej rady ÚRSO Jozef Holjenčík bol vládou SR navrhnutý na pozíciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Holjenčík pritom už v roku 2007 ako predseda regulačnej rady vykonával aj funkciu zastupujúceho predsedu ÚRSO, keďže nebol vymenovaný predseda tohto úradu.

26. novembra 2012 - Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval na návrh vlády SR predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Stal sa ním na obdobie šiestich rokov Jozef Holjenčík.

2. februára 2017 - Premiér Robert Fico oznámil, že Jozef Holjenčík mieni odstúpiť z funkcie predsedu ÚRSO. Holjenčíka kritizovala opozícia i niektoré koaličné strany v súvislosti so zmenami cien, ktoré v mnohých prípadoch spôsobili výrazné zvýšenie faktúr.

8. februára 2017 - Prezident SR Andrej Kiska prijal abdikáciu Jozefa Holjenčíka na post predsedu ÚRSO.

10. mája 2017 - Funkcia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a predsedu Regulačnej rady ÚRSO sa oddelí. Nového šéfa ÚRSO bude pritom po novom vymenovávať vláda. Počíta s tým novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorú definitívne schválil parlament.

13. júna 2017 - Poslanci prelomili veto prezidenta SR Andreja Kisku pri novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Funkcia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a predsedu Regulačnej rady ÚRSO sa tak oddelí. Nového šéfa ÚRSO bude po novom vymenovávať vláda.

Fico avizuje pripravenosť na spory s dodávateľmi pochybných vakcín

Predseda vlády tiež kritizoval spochybňovanie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie COVID-19, ktorý tento týždeň schválil parlament.

,aktualizované 

- V sídle demokratického guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha v noci na nedeľu horelo.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.