Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Kontrolu hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností zvýšia

Na snímke zľava podpredsedovia NR SR Gábor Grendel (OĽaNO), Juraj Šeliga (Za ľudí) a poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková (Za ľudí ) počas rokovania schôdze NR SR v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Takéto zmluvy sa majú zadefinovať ako zmluvy povinne zverejňované v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Miera kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností by sa mala zvýšiť. Zabezpečiť to má návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach z dielne koaličných poslancov Petra Cmoreja (SaS) a Gábora Grendela (OĽaNO), ktorý v utorok plénum schválilo.

Návrh reaguje na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá bola zameraná na kontrolu hospodárenia vodárenských spoločností z novembra 2019. V rámci nej boli podľa predkladateľov zistené závažné nedostatky.

"Najvyšší kontrolný úrad osobitne upozornil na zjavnú nevýhodnosť zmluvy o poskytovaní služieb uzavretej medzi jednou z najväčších vodárenských spoločností v SR – spoločnosťou Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s., a jej dcérskou spoločnosťou Infra Services, a. s., ktorá spôsobuje odčerpávanie nemalého objemu finančných prostriedkov v prospech súkromného akcionára spoločnosti Infra Services, a to napriek pretrvávajúcemu investičnému dlhu na infraštruktúre Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vo výške viac ako 574 miliónov eur," poznamenali poslanci.

Cieľom novely zákona je zabezpečenie vyššej miery kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní služieb na účely zabezpečovania regulovanej činnosti v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ktoré sú uzatvárané mimo procesu verejného obstarávania. Zaviesť sa má povinnosť schválenia takejto zmluvy Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v riadnom správnom konaní ako podmienky platnosti zmluvy.

Takéto zmluvy sa majú zadefinovať ako zmluvy povinne zverejňované v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vzhľadom na výsledky kontroly sa má tiež zaviesť povinnosť dodatočnej kontroly zmlúv už uzavretých, a to mimo procesu verejného obstarávania, a sankcie v podobe ich zániku zo zákona, ak sa v konaní preukáže, že zmluva nezodpovedá podmienkam obvyklým v bežnom obchodnom styku.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh z výborov, podľa ktorého by sa mal zúžiť okruh regulovaných subjektov pôsobiacich vo vodnom hospodárstve a tepelnej energetike, na ktoré sa bude vzťahovať povinnosť predkladať na schválenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zmluvy o poskytovaní služieb. A to na regulované subjekty, ktoré sú súčasne obstarávateľmi podľa zákona o verejnom obstarávaní. Takéto osoby budú musieť predložiť zmluvu alebo jej zmenu na schválenie úradu, ak sa uzavrie s prepojenou osobou, s prepojeným podnikom a ak pôjde o zmluvu, ktorou sa zabezpečuje vykonávanie regulovaných činností. Má sa tiež vymedziť okruh ustanovení obsiahnutých v takýchto zmluvách, pre dojednanie ktorých sa môže obsah zmluvy považovať za nezodpovedajúci podmienkam obvyklým v bežnom obchodnom styku.

Zmluvy o poskytovaní služieb, prostredníctvom ktorých sa zabezpečuje vykonávanie regulovanej činnosti v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ktoré uzatvárajú povinné osoby, majú mať povahu tzv. povinne zverejňovaných zmlúv. A to aj v prípade, ak pôjde o zmluvy uzavreté v bežnom obchodnom styku v rozsahu predmetu podnikania alebo činnosti zapísanej v obchodnom registri alebo v inej úradnej evidencii, kde sa doposiaľ zverejňovala len informácia o uzatvorení takejto zmluvy.