Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Poslanci prelomili veto pri novele zákona o úveroch na bývanie

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Prezident vrátil právnu normu na opätovné prerokovanie pre ustanovenie, ktorým sa má zaviesť maximálna výška nákladov pri predčasnom splatení úveru na 1 % z predčasne splatenej sumy úveru na bývanie.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Parlament dnes prelomil veto prezidenta SR Andreja Kisku pri novele zákona o úveroch na bývanie a právnu normu schválil v pôvodnom znení.

Prezident novelu zákona nepodpísal a vrátil ju parlamentu na opätovné prerokovanie. Dôvodom bolo ustanovenie o maximálnej výške nákladov pri predčasnom splatení úveru na 1 % z predčasne splatenej sumy úveru na bývanie. Parlament však jeho pripomienky neakceptoval, klienti tak budú môcť predčasne splatiť úver podľa tohto ustanovenia.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska.
Foto: TASR/Jakub Kotian
Zavádzajú sa aj ďalšie zmeny. Klienti budú mať lepší prehľad o tom, koľko zaplatia na úrokoch z úveru na bývanie a o koľko im klesne istina úveru do najbližšej zmeny úrokovej sadzby. Takéto informácie budú totiž banky po novom poskytovať klientom ešte pred uzatvorením zmluvy. Tieto informácie pritom budú spotrebitelia dostávať aj v prípade, ak budú chcieť svoj úver na bývanie splatiť iným úverom. "Naším zámerom bolo, aby si ľudia vedeli čo najľahšie vybrať výhodnejší úver," uviedol rezort financií, ktorý právnu normu pripravil.

Novelou zákona sa zavádza aj zákaz pre veriteľa požadovať od spotrebiteľa zabezpečenie úveru na bývanie vyššou hodnotou, ako je výška záväzku spotrebiteľa vyplývajúceho zo zmluvy o úvere na bývanie. Týmto ustanovením sa má dosiahnuť ochrana spotrebiteľa pred neprimeranými požiadavkami od veriteľov.

Na snímke minster finacií SR Peter Kažimír
Foto: TASR_ Martin Baumann
Spotrebitelia majú mať tiež lepšie informácie o ponúkanom úvere na bývanie. Medzi povinne poskytované všeobecné informácie budú patriť napríklad údaje o type úrokovej sadzby, celkovej výške úveru na bývanie či budúcich možných nákladoch nezahrnutých do celkových nákladov spotrebiteľa.

Novela zákona umožní klientom bánk odstúpiť od zmluvy o úvere na bývanie bez uvedenia dôvodu do 14 kalendárnych dní odo dňa uzavretia zmluvy o úvere. Ako uviedol rezort financií v dôvodovej správe k jej návrhu, ide o významný inštitút ochrany klienta.

Zavedie sa aj nový Európsky štandardizovaný informačný formulár, takzvaný ESIS. Prostredníctvom neho budú veritelia poskytovať spotrebiteľom stanovené všeobecné a predzmluvné informácie o úvere.

Právna norma má ďalej prispieť k zlepšeniu posudzovania úverovej bonity klienta. Finančné inštitúcie majú podľa novely zákona zohľadňovať najmä schopnosť spotrebiteľa dodržať povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o úvere na bývanie a skutočnosti, ktoré by mohli ovplyvniť jeho schopnosť splácať úver počas celého obdobia trvania zmluvy. "Veriteľ nesmie posudzovať schopnosť klienta splácať úver iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti určenej na bývanie presahuje výšku úveru na bývanie alebo na predpoklade, že sa hodnota nehnuteľnosti zvýši," uvádza sa v návrhu zákona. Veritelia budú povinní na účely poskytovania úverov na bývanie a posúdenia schopnosti spotrebiteľa splácať úver poskytovať údaje o úveroch aspoň do jedného elektronického registra údajov. Týmto ustanovením sa má podľa rezortu financií zabezpečiť, aby sa finančné inštitúcie správali obozretne pri poskytovaní úverov.

Zavádzajú sa aj nové povinnosti pre finančných agentov. Tí majú napríklad informovať o výške provízií, ktoré im má veriteľ alebo tretia strana zaplatiť za služby súvisiace so zmluvou o úvere na bývanie. "Ak výška provízií alebo iných stimulov nie je známa v čase oznámenia, finančný agent informuje spotrebiteľa, že skutočná výška provízií alebo iných stimulov bude uvedená v neskoršom štádiu vo formulári ESIS," uvádza sa v návrhu zákona.

Veritelia okrem toho budú povinní posudzovať riziká pri úveroch, ktoré sú poskytnuté prostredníctvom finančných agentov. Finančné inštitúcie budú mať povinnosť takéto úvery monitorovať osobitne. "Na základe požiadavky musí byť spotrebiteľ informovaný o rozdieloch vo výškach provízií v percentách, ktoré prijíma finančný agent za vykonávanie finančného sprostredkovania od jedného alebo viacerých veriteľov," uvádza sa v návrhu.

Právnou normou sa upravujú aj podmienky pri poskytnutí úveru v cudzej mene, sťažnosti, reklamácie a podmienky mimosúdneho riešenia sporov a zmeny sa dotknú aj dohľadu nad poskytovateľmi úverov na bývanie. Novela vymedzuje tiež, aké náklady možno a nemožno použiť na výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov.