Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Ekonomika

Ňukovič: Pokračovanie prepravy plynu cez Ukrajinu je najvýhodnejšie

Na archívnej snímke Rastislav Ňukovič. Foto: TASR - Milan Kapusta

Pokračovanie v tranzite ruskej ropy cez ukrajinské územie je podľa neho výhodné pre všetky zainteresované subjekty, a teda štáty Európskej únie vrátane Slovenska, a taktiež pre Ukrajinu.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Predĺženie existujúcich dohôd o tranzite ruského plynu cez územie Ukrajiny podpísaných v roku 2019 predstavuje najjednoduchšiu možnosť v súvislosti s dodávkami plynu do Európy. Oficiálne vyjadrenia ukrajinských politikov však o možnosti tejto voľby nesvedčia, uviedol generálny riaditeľ pološtátneho prepravcu plynu Eustream Rastislav Ňukovič v rámci podcastu Slovenského plynárenského a naftového zväzu Otvorene o plyne.

Pokračovanie v tranzite ruskej ropy cez ukrajinské územie je podľa neho výhodné pre všetky zainteresované subjekty, a teda štáty Európskej únie vrátane Slovenska, a taktiež pre Ukrajinu. Ukrajina by mala mať pritom z prepravy pomerne významný príjem vo výške niekoľkých miliárd ročne.

"Tú sústavu by potrebovali aj bez ruského plynu na to, aby vedeli zásobovať celé územie Ukrajiny, povedzme vlastným plynom alebo keby si vozili niečo zo západu. Takže na udržovanie tej sústavy peniaze budú potrebovať. Ak by im tento príjem vypadol, tak by peniaze museli nájsť niekde inde, čo nie je úplne zanedbateľné," vysvetlil Ňukovič.

Významný argument za predĺženie zmluvy je podľa neho aj potenciálna hrozba útokov zo strany Ruska na ukrajinskú sieť v prípade, že by sa v nej nenachádzal ruský plyn. V globálnom kontexte by malo opätovné podpísanie zmluvy priniesť väčšiu stabilitu na komoditné trhy, ktoré sú v súčasnosti pri cenotvorbe ovplyvnené neistým vývojom danej situácie, čo sa odzrkadľuje na vyšších cenách plynu.

Medzi iné možnosti riešenia by patrilo nahradenie súčasného ukrajinského prepravcu Naftogaz iným subjektom. Možné riešenie by mohla predstavovať aj azerbajdžanská spoločnosť SOCAR, ktorá by zabezpečila dodávky cez ruské územie. V tomto prípade by sa v porovnaní so súčasným stavom neodovzdával na hraniciach s Ukrajinou ruský plyn ale azerbajdžanský, uzavrel Ňukovič.