Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

O predĺžení zmluvy s Microsoftom rozhodne nový kabinet

Ilustračné foto Foto: TASR

Zmluvu s Microsoftom mal rezort financií predĺžiť už začiatkom roka, keď vypršali licencie.

Bratislava 21. marca (TASR) - O predĺžení miliónovej licenčnej zmluvy medzi rezortom financií a spoločnosťou Microsoft rozhodne nový kabinet. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) by jej predĺženie ešte dosluhujúcou vládou bolo totiž nezodpovedné vzhľadom na jej finančnú náročnosť.

"Ide o obrovský objem finančných prostriedkov na veľké množstvo nových licencií, ktorých využiteľnosť treba vo viacerých prípadoch prehodnotiť a zvážiť, do akej miery sú alebo nie sú potrebné," vysvetlila po rokovaní. Podotkla, že si dokonca vie predstaviť prechod štátnej správy na otvorený softwer.

Zmluvu s Microsoftom mal rezort financií predĺžiť už začiatkom roka, keď vypršali licencie. Následne sa obe strany dohodli na posunutí termínu na marec, a tak Radičová nevidí problém v ďalšom odsunutí o dva týždne. "Považujem skutočne za zodpovedné, aby si zmluvu dojednali s novým kabinetom," dodala.

Návrh na predĺženie zmluvy dnes na rokovanie vlády predkladal rezort financií. Malo ísť o ročné predĺženie, a to namiesto pôvodne plánovaných troch rokov zo začiatku tohto roka. "Z dôvodu, aby mala nová vláda, ktorá vzíde z nedávnych volieb, možnosť znovu rokovať o podmienkach zmluvy," zdôvodnilo ministerstvo.

Tu bude player


Za ročné licencie mal štát podľa zmluvy zaplatiť 15,21 milióna eur. "Zníženie cien oproti cenám platných cenníkov pre verejnú správu je na úrovni 18 - 19,5 % v závislosti na produktoch. Podmienky vyrokované pre rok 2012 sú lepšie o 1,6 milióna eur ročne oproti cenám v rokoch 2008 - 2011," dodalo s tým, že v návrhu sú tieto podmienky predbežne dohodnuté a odsúhlasené oboma stranami.

Pôvodne malo ministerstvo financií predĺžiť zmluvu s Microsoftom o tri roky a zaplatiť za ňu 52,6 milióna eur, pričom tento pôvodný návrh chcel šéf rezortu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) presadiť cez skrátené konanie. Následné bola k návrhu uskutočnená hromadná pripomienka zo strany verejnosti a kritizovali ho aj jeho vlastní koaliční partneri či mimovládna Aliancia Fair-play.