Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

O šéfa Euroskupiny zabojujú Írsko, Luxembursko a Španielsko

Vlajky Európskej únie vejú pred sídlom EÚ v Bruseli Foto: TASR/AP

Hlasovanie bude viackolové, až kým sa niektorému z trojice nepodarí získať jednoduchú väčšinu hlasov.

Brusel 25. júna (TASR) - Španielsko, Írsko a Luxembursko vo štvrtok potvrdili, že sa zúčastnia súťaže o nového predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Jeden z trojice kandidátov - minister financií Írska Paschal Donohoe, jeho rezortný kolega z Luxemburska Pierre Gramegna alebo španielska ministerka hospodárstva Nadia Calvinová - 9. júla na stretnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli nahradia doterajšieho šéfa Euroskupiny Maria Centena, pôvodom z Portugalska.

Hlasovanie bude viackolové, až kým sa niektorému z trojice nepodarí získať jednoduchú väčšinu hlasov.

Donohoe, ktorý je z rodiny európskych ľudovcov (EPP), a Gramegna, zastupujúci liberálny politický prúd, potvrdili svoju kandidatúru vo štvrtok poobede. Pred nimi nomináciu Calvinovej potvrdil španielsky premiér Pedro Sánchez. V tejto súvislosti poznamenal, že "pre španielsku vládu bude cťou", ak Calvinová povedie Euroskupinu, a dodal, že bude prvou ženou, ktorá bude túto funkciu zastávať.

Donohoe po oznámení svojej kandidatúry uviedol, že ak vyhrá, zameria sa na oživenie Európy, posilnenie hospodárstva eurozóny a podporu udržateľného rastu pre všetky členské štáty tejto skupiny. Gramegna prisľúbil, že bude pozorne počúvať všetkých svojich kolegov a snažiť sa zjednotiť ich názory na základe konsenzu.

Calvinová, ktorú viaceré európske médiá považujú za favoritku, na svojom účte na Twitteri vyhlásila, že si želá pokračovať v práci, ktorá znamená silnú a prosperujúcu eurozónu v prospech európskych občanov.

Šéf Euroskupiny, ktorého jeden mandát trvá dva a pol roka, má ústrednú úlohu pri riadení tohto zoskupenia. Predsedá pravidelným mesačným stretnutiam ministrov financií eurozóny a musí byť schopný nájsť kompromisy medzi bohatšími krajinami na severe Európy, stúpencami rozpočtovej disciplíny a krajinami z južnej časti EÚ, ktoré od ostatných členov požadujú väčšiu rozpočtovú solidaritu.


Spravodajca TASR Jaromír Novak