Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Obchodný obrat Ruska a Slovenska klesol po uvalení sankcií o 20 %

Na snímke uprostred nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie (RF) na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov počas stretnutia s novinármi a predstaviteľmi spoločenského života v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave 10. februára 2015. Foto: TASR/Igor Calpaš

Na tlačovej konferencii v rámci Klubu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Žilina to dnes povedal veľvyslanec Ruskej federácie v SR Alexej Fedotov.

Žilina 14. apríla (TASR) – Obchodný obrat medzi Ruskom a Slovenskom klesol po uvalení sankcií na Rusko obojstranne o 20 % a rovnaké zníženie obchodného obratu je aj medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou (EÚ). Na tlačovej konferencii v rámci Klubu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Žilina to dnes povedal veľvyslanec Ruskej federácie v SR Alexej Fedotov.

Zdôraznil, že Ruská federácia považuje sankcie za neopodstatnené a predovšetkým nezákonné. „Vidíme, že došlo k zníženiu kurzu rubľa a nárastu zložitosti obchodných operácií pre rôznych ruských importérov. Intenzívne hľadáme spôsoby, ako v neľahkých časoch, keď sú uvalené sankcie, nestratiť nič z doposiaľ dosiahnutého a nájsť optimálny spôsob intenzifikácie našej spolupráce,“ povedal na margo rusko-slovenských obchodných vzťahov Fedotov.

Žilinská regionálna komora (ŽRK) SOPK požiadala na marcovom výročnom zhromaždení o zrušenie sankcií voči Ruskej federácii. Podľa riaditeľa ŽRK SOPK Jána Mišuru na sankcie najviac doplatia strední a malí podnikatelia. „Veľké firmy sa zadaptujú. Čiastočne môžu tieto veci eliminovať, pretože sú globálni hráči a majú personál a kapacity na ich vyriešenie. U stredných a malých podnikateľov registrujeme jednoznačne najväčší prepad exportu. Pretože nemajú kapacity. A práve tu treba, aby sa politici pozreli, čo robia globálne politické rozhodnutia v rámci Európy a Euroázie. Mnohí podnikatelia nám povedali, že budú musieť kvôli poklesu exportu do Ruska znižovať stavy zamestnancov,“ uviedol Mišura.

Doplnil, že s východnými trhmi obchoduje v Žilinskom kraji okolo 25 % podnikateľov, pričom potenciál exportu je okolo 40 %. „Negatívne dosahy registrujeme napríklad v odevnom priemysle. Firma, ktorá v roku 2013 exportovala 100 % luxusných odevov do Ruskej federácie, minulý rok klesla na 20 % a tento rok počíta s exportom už len 10 %. Firma z Oravy vyvážala do Ruskej federácie kovovýrobky za 2 milióny eur ročne. Teraz má nedobytné pohľadávky už za 0,5 milióna eur a tento rok vyvezie asi len 5 % niekdajšej produkcie,“ dodal riaditeľ ŽRK SOPK.