Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Ekonomika

Obuvnícka firma Baťa z českého Zlína sa dokázala presadiť vo svete

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Obuvnícku živnosť si založili traja súrodenci Baťovci v českom Zlíne pred 120 rokmi 21. septembra 1894.

Zlín/Bratislava 21. septembra (TASR) – Obuvnícku živnosť, ktorá sa rozvinula do celosvetového obuvníckeho impéria, si založili traja súrodenci Baťovci (Antonín, Tomáš a Anna) v českom Zlíne pred 120 rokmi 21. septembra 1894. Remeslu sa príslušníci rodiny v Zlíne venovali podľa historických zdrojov od 16. storočia.

Priezvisko Baťa sa v priebehu rokov stalo synonymom kvalitných topánok za nízke ceny, poctivého podnikateľského ducha s etickým rozmerom a so službou verejnosti. Zároveň aj synonymom pre tzv. baťovské ceny, premyslene nastavené tak, aby sa pri kúpe vyvolal dojem výhodnej úspory. Je to jedna z mála firiem z bývalého Československa, ktorá sa dokázala presadiť vo svete. Dnes firma Baťa pôsobí asi v 50 krajinách na piatich kontinentoch sveta a má zhruba 40.000 zamestnancov.

Pomohli im peniaze od matky

Traja súrodenci Baťovci použili na založenie firmy peniaze zdedené po matke. Prvým oficiálnym šéfom firmy sa stal najstarší Antonín. Už o rok neskôr sa však vedenia firmy ujal brat Tomáš. Rok 1897 priniesol prvú novinku, obuvnícky stroj z Nemecka a topánky "baťovky". Pre nápady, ako rozvíjať sľubnú výrobu, absolvoval Tomáš Baťa niekoľko pracovných pobytov v USA (1904, 1911, 1913, 1914). V roku 1905 zaviedol v továrni pásovú výrobu, dvojzmennú prevádzku a otvoril predajné oddelenie.

Po Antonínovej predčasnej smrti v roku 1908 (mal len 34 rokov) sa stal Tomáš Baťa st. aj oficiálne šéfom firmy. Zmenil organizáciu práce a už v roku 1909 firma Baťa vyrábala 3400 párov topánok denne. Nástrahy, ktoré firme prinieslo niekoľko kríz (napríklad v roku 1918 - to bolo nezaplatenie za štátne dodávky, 1929 - krach na americkej burze), Baťa prekonával svojou húževnatosťou, pracovitosťou a tvrdohlavosťou. Rozvíjala sa nielen firma, ale aj mesto Zlín, v ktorom sa Tomáš Baťa stal v roku 1923 starostom.

Základy úspechu firmy

Na snímke v nadživotnej veľkosti bronzová socha zakladateľa firmy Baťa, Tomáša Baťu pred bývalou obuvníckou fabrikou v Partizánskom.
Foto: TASR/Pavol Remiaš
Základom úspechu firmy bola organizácia práce, zainteresovanie robotníkov na zisku, vzdelávanie a zaistený kariérny postup pre dobrých pracovníkov. Baťa staval pre svojich zamestnancov domy, nemocnice, zdravotné a kultúrne strediská a siete predajní, v ktorých nakupovali za nízke ceny. Zo Zlína vybudoval moderné mesto s architektúrou, o ktorú sa zaujímal aj známy francúzsky architekt Le Corbusier. Firma expandovala aj na Slovensko, svoje továrne mala v mestách Svit a Baťovany (dnes Partizánske).

Osudným sa stal Tomášovi Baťovi let na obchodné rokovanie, ktorý sa 12. júla 1932 skončil jeho smrťou. Pochovali ho na romantickom Lesnom cintoríne v Zlíne (len ako druhého nebohého), ktorý on sám krátko predtým založil. Po jeho smrti prebral firmu brat Jan Antonín. Ten ju previedol niekoľkými krízami, zveľadil zavedením gumenej výroby, rozvinul na koncern, ale v roku 1945 ju nedokázal ochrániť pred znárodnením a vymazaním mena Baťa z československej histórie.

Firma Baťa sa vrátila do Čiech a na Slovensko až po Nežnej revolúcii v roku 1989.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.