Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

Od krachu BMG Invest a Horizont Slovakia uplynulo 11 rokov

Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Predseda Združenia poškodených občanov (ZPO) v Prešovskom kraji Milan Kolen odhaduje, že v dôsledku krachu všetkých nebankových subjektov bolo na Slovensku poškodených až 320.000 občanov.

Bratislava 5. februára (TASR) - Od finančného krachu spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia uplynulo 11 rokov.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od obyvateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (vyše 2 miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V priebehu nasledujúcich dní vklady klientov prestala vyplácať aj AGW a Drukos.

Predseda Združenia poškodených občanov (ZPO) v Prešovskom kraji Milan Kolen odhaduje, že v dôsledku krachu všetkých nebankových subjektov bolo na Slovensku poškodených až 320.000 občanov. "Štát z trestnej činnosti páchanej nebankovkami profitoval - z daní vybral 6 až 8,2 miliardy slovenských korún a bol povinný okradnutým občanom tú sumu vrátiť, no neurobil tak... Štát nemal dovoliť páchať trestnú činnosť, preto je rovnakým spoluvinníkom ako tí, čo nás okradli," hodnotí dnes s odstupom Kolen.

Odškodnenie klientov

Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Ministerstvo financií (MF) SR z dôvodu nevyhnutnej konsolidácie verejných financií a zníženia deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) do konca roka 2013 nevidí priestor na odškodnenie klientov nebankových subjektov. "Táto problematika nie je ani predmetom Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2012-2016. Navyše v súčasnosti ani neexistuje zákonný spôsob na odškodnenie klientov nebankových subjektov a takéto riešenie by bolo voči ostatným občanom aj nespravodlivé," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru rezortu Radko Kuruc.


Ne(úspešní) klienti

Najlepšie z klientov nebankoviek obstáli ľudia, ktorí vložili peniaze do Drukosu. V konkurze im podľa údajov ZPO bolo vyplatených 21,83 % vkladov. Konkurz skončil na jeseň 2012 aj v prípade BDV Družstva, kde sa ľudia dočkali zhruba 17 % z vloženej sumy. Menej úspešní boli klienti Horizontu Slovakia, ktorým sa od polovice novembra do vlaňajších Vianoc vyplatilo asi 4,5 % vkladov, teda okolo 15,2 milióna eur. Do konca roku 2013 ZPO predpokladá ukončenie konkurzu v spoločnosti BMG Invest, kde sa ľudia dočkajú zrejme do jedného percenta svojich vkladov. "Konkurz v prípade AGW je v nedozerne, ale tam bude suma tiež do jedného percenta," dodal Kolen.


Súdne procesy

Jozef Majský
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Rozhodovanie vo veciach niektorých konateľov nebankových subjektov pokračuje na slovenských súdoch dodnes.

Napríklad proces v prípade tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia, ktorý mal pokračovať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku tento pondelok (4.2.), bol zrušený pre práceneschopnosť zákonného sudcu. Jeden z obžalovaných, podnikateľ Jozef M. bol už v roku 2007 odsúdený na 12-ročný trest odňatia slobody, Najvyšší súd SR však neskôr verdikt zrušil.

Podobná kauza nebankovky Družstva vzájomnej pomoci (DVP) sa má vrátiť na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), ktorý obžalovaným udelil tresty už v júni 2011. Súd vtedy uznal vinu u piatich z pôvodne 15 obžalovaných.