Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Odchod Británie z EÚ bez dohody zasiahne východ Európy a Turecko

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ak premiérka Theresa Mayová zvládne tento týždeň presadiť svoju dohodu o brexite v parlamente, Spojené kráľovstvo opustí EÚ 22. mája a začne sa prechodné obdobie.

Londýn 29. marca (TASR) - Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody a prechodného obdobia tvrdo zasiahne obchod v mnohých rozvíjajúcich sa ekonomikách vo východnej Európe, ako aj v susednom Turecku. Uviedla to v piatok Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

EBOR, ktorá každoročne napumpuje miliardy eur do východnej Európy a Turecka, odhaduje, že 6,8 % kombinovaného vývozu z regiónu zasiahne prípadné narušenie obchodných väzieb s Britániou.

Brexit bez dohody pocítia najviac Cyprus, Turecko a Poľsko. Britský trh sa podieľa na ich celkovom vývoze v rozsahu od 7,9 až do 9,1 %.

V absolútnom vyjadrení by tak Turecko, a tiež Poľsko, čelili najväčšiemu riziku narušenia obchodu. V roku 2015 totiž ich vývoz do Británie dosiahol približne 12 miliárd USD (10,70 miliardy eur), uviedla EBOR vo svojej správe.

Diplomati Európskej únie (EÚ) sa domnievajú, že pravdepodobnosť odchodu Británia z bloku bez dohody je vysoká.

Ak premiérka Theresa Mayová zvládne tento týždeň presadiť svoju dohodu o brexite v parlamente, Spojené kráľovstvo opustí EÚ 22. mája a začne sa prechodné obdobie. Britskí politici však dohodu už dvakrát odmietli, a ak ju odmietnu aj do tretice, hrozí brexit bez dohody. Británia mala pôvodne EÚ oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však minulý týždeň na summite v Bruseli dosiahla odklad brexitu do 12. apríla.

Brexit bez dohody zasiahne export nielen priamo, ale aj nepriamo, prostredníctvom vzájomne prepojeného reťazca dodávateľov v Európe. EBOR ako príklad uviedla export automobilových komponentov zo Slovenska do Nemecka, kde sa montujú a finálny výrobok smeruje do Británie.

Na záver ale banka dodala, že celkový objem obchodu, ktorý ovplyvní neriadený brexit, bude relatívne malý. V roku 2015 totiž priemere predstavoval len 0,9 % z celkovej produkcie krajín EBOR.

(1 EUR = 1,1218 USD)