Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Ekonomika

Odmietnutie eurovalu by podľa Mikloša spochybnilo účasť SR v eurozóne

Na snímke dole poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš a hore predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Opozičný poslanec upozornil, že Slovensko nemôže v eurozóne pôsobiť ako čierny pasažier a brať z nej iba výhody.

Bratislava 21. júna (TASR) - Schváliť trvalý euroval (EMS) je riskantné a nákladné, neschváliť tento mechanizmus by však bolo pre Slovensko ešte horšie. Myslí si to exminister financií a opozičný poslanec Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ktorý odmieta náznaky najmä zo strany SaS, že Slovensko stále má na výber medzi dobrým a zlým riešením, teda odmietnutím a prijatím eurovalu.

"Dôsledky odmietnutia EMS slovenským parlamentom by mohli trhy zhodnotiť tak, že môže byť ohrozené zotrvanie Slovenska v eurozóne. Jedinú istotu, ktorú dnes máme je, že eurozóna nebude fungovať ako doteraz. Nevieme ani, či bude fungovať v tom počte krajín, ako doteraz," upozornil Mikloš v stále pokračujúcej diskusii k medzinárodnej zmluve o EMS na pôde Národnej rady (NR) SR. Na svoje vystúpenie čakajú ešte traja poslanci prihlásení do rozpravy.

Mikloš kolegom, ktorí spochybňujú účasť SR v eurovale pripomenul, že aj napriek rôznym prístupom sa všetci svetoví lídri zhodujú na tom, že ide o nevyhnutný predpoklad, aby sa v eurozóne zabránilo najhoršiemu. "Ide aj o precedensy správania sa. Každé takéto spoločenstvo je založené na dôvere, vzájomnej zodpovednosti a spolupatričnosti," upozornil opozičný poslanec s tým, že Slovensko nemôže v eurozóne pôsobiť ako čierny pasažier a brať z nej iba výhody bez toho, aby sa podieľalo na riešení jej problémov.

Líder SaS Richard Sulík argumentáciu zahraničnými politikmi odmietol. "Opäť sme počuli tú istú argumentáciu ako pred trištvrte rokom, keď padla vláda. Všetko, čo príde z Bruselu, musíme prijať, lebo náklady budú nedozerné a svetoví lídri a štandardné strany sa nemôžu mýliť," vytkol Miklošovi.

Pripomenul mu pritom už existujúci precedens, keď sa vláda Ivety Radičovej odmietla podieľať na prvej pôžičke Grécku. "Aj vtedy sa svetoví lídri a štandardné strany zhodovali, že to musíme spraviť, lebo tým Grécko zachránime. Vieme presne, ako to dopadlo. Boli to peniaze vyhodené von oknom," dodal Sulík.

"Rozpustime teda parlament, najlepšie v skrátenom legislatívnom konaní, keď už sme tak naviazaní na Nemecko a prijímame všetko, čo príde z Bruselu. Nech za nás rozhoduje Nemecko a my môžeme ísť domov," doplnil ho stranícky kolega Jozef Mihál.