Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Ekonomika

Odškodniť možno zrušený let na dovolenku, stratenú batožinu i chorobu

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

V prípade zmeškaného letu pre technickú poruchu či v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môže pomôcť poistenie mimoriadnej situácie.

Bratislava 11. júna (TASR) - Zrušený let, prírodná katastrofa v dovolenkovej destinácii či stratená batožina vedia pokaziť dovolenku. Čo v takých prípadoch robiť, ako pomôže cestovné poistenie a kedy má klient nárok na kompenzáciu či náhradu škody poradila hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Nepríjemnou komplikáciou pri odlete na dovolenku je náhle zrušený let. "Ak bol let zrušený a letecká spoločnosť vás o tom neinformovala najneskôr 14 dní pred odletom, máte právo na kompenzáciu," priblížila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku. Suma odškodnenia sa pohybuje od 250 do 600 eur v závislosti od vzdialenosti cieľovej destinácie.

V prípade zmeškaného letu pre technickú poruchu či v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môže pomôcť poistenie mimoriadnej situácie. "V prípade, že z dôvodu mimoriadnej udalosti klient zmešká odchod lietadla alebo iného hromadného dopravného prostriedku, má nárok na úhradu cestovných nákladov na náhradnú prepravu do miesta pobytu v zahraničí," dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Znepríjemniť dovolenku môže aj prírodná katastrofa v dovolenkovej destinácii. Cestujúci vtedy môžu žiadať o kompenzáciu storno poplatkov. "Platí to v prípade, ak Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydá oficiálne vyhlásenie, že v mieste pobytu, kam ste mali ísť, je zvýšené nebezpečenstvo z dôvodu živelnej udalosti, a preto tam neodporúča vycestovať," vysvetlila hovorkyňa.

Dovolenkári, ktorých živelná udalosť zasiahla už na dovolenke, majú tiež nárok na kompenzáciu, avšak musia mať uzatvorené doplnkové poistenie mimoriadnej situácie. Poisťovňa im môže preplatiť cestovné náklady spojené s predčasným návratom do domoviny či nevyčerpané ubytovanie a stravu. Ak sa poistený klient z krajiny zasiahnutej prírodnou katastrofou nemôže dostať domov v pôvodnom termíne, má nárok aj na predĺženie platnosti poistenia až o 10 dní.

Cestovné poistenie môže dovolenkárom pomôcť aj v prípade straty či oneskoreného dodania batožiny leteckou spoločnosťou. Poistený klient má v tomto prípade nárok na náhradu škody, jej výška závisí od doby oneskorenia batožiny. Za stratenú batožinu sa považuje tá, ktorú letecký prepravca nedodá do 21 dní. Stratu treba najskôr oznámiť príslušnému prepravcovi, ktorý za ňu zodpovedá a má povinnosť klienta odškodniť.

Skomplikovať dovolenku vie aj choroba, ktorá vypukne krátko pred odletom. V prípade, ak lekár vycestovanie neodporučí, je možné v rámci cestovného poistenia využiť poistenie storno zájazdu či objednanej služby.

Ak by klient aj tak vycestoval a jeho stav sa v zahraničí náhle zhorší, v prípade hospitalizácie poisťovňa náklady už nemusí preplatiť. "Je to z dôvodu, že náklady na liečenie existujúcich chorôb, ktorých liečenie začalo už pred vycestovaním, sú z poistného plnenia vylúčené," doplnila Dupaľová Ksenzsighová.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.