Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Ekonomika

G20 sa musí podľa OECD zamerať na produktivitu a konkurencieschopnosť

Logo OECD Foto: OECD

Skupina G20, dvadsať najväčších ekonomík sveta, sa podieľa zhruba 80 % na výkone globálnej ekonomiky.

Istanbul 9. februára (TASR) - Dvadsať najväčších svetových ekonomík (skupina G20) sa musí zamerať na zvýšenie produktivity práce, aby dosiahli pokrok v konkurencieschopnosti a inováciách, ak chcú splniť svoj sľub o posilnení hospodárskeho rastu. Uviedla dnes vo svojej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pred nadchádzajúcim stretnutím ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20 v Istanbule. Informovala o tom agentúra Reuters.

Lídri G20 sa vlani dohodli, že prijmú nové opatrenia na zvýšenie hospodárskeho rastu celej skupiny v priebehu piatich rokov o ďalšie 2 percentuálne body nad úroveň, ktorú naplánovali v roku 2013. Tento tzv. Brisbanský akčný plán obsahuje zhruba 1000 záväzkov. Ministri financií a centrálni bankári G20 budú na rokovaniach, ktoré sa začínajú dnes v Istanbule a pokračujú v utorok 10. februára, diskutovať o tom, ako tieto záväzky splniť.

"Produktivita práce zostáva hlavným motorom dlhodobého hospodárskeho rastu," konštatuje OECD v správe, ktorú pripravila pre účastníkov stretnutia.

G20 na stretnutí pravdepodobne poverí OECD a Medzinárodný menový fond (MMF), aby rokovali s jednotlivými členmi skupiny o tom, ktoré reformy zavedú ako prvé.

Podľa organizácie so sídlom v Paríži by sa členské štáty mali sústrediť na opatrenia, ktoré povedú k rastu odbornosti a vedomostí, tzv. znalostného kapitálu. A to si vyžaduje zvýšenie kvality a komplexnosti vzdelávacieho systému. Vlády musia zlepšiť aj svoju politiku v oblasti podpory inovácií a zvyšovania konkurencieschopnosti, uľahčiť vstup nových firiem na trh a tiež prerozdelenie kapitálu a pracovnej sily do sektorov a firiem s najvyššou produktivitou.

OECD pripomína, že tempo štrukturálnych reforiem vo väčšine vyspelých štátov sa v uplynulých rokoch spomalilo v dôsledku finančnej krízy, zatiaľ čo rozvíjajúce sa štáty urýchlili zmeny.

Vo všeobecnosti však štrukturálne reformy zavedené od začiatku nového tisícročia prispeli k zvýšeniu hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v priemere o 5 %, pričom najviac sa na tomto výsledku podieľala vyššia produktivita.

A preto ďalšie reformy môžu v dlhodobom časovom horizonte zvýšiť HDP na obyvateľa v regióne OECD na v priemere 10 %.

Skupina G20 sa podieľa zhruba 80 % na výkone globálnej ekonomiky.