Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Ekonomika

OECD zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky na 3 %

Logo OECD Foto: OECD

Ekonomika eurozóny by podľa OECD mala zaznamenať tento rok rast na úrovni 1,6 %.

Paríž 16. septembra (TASR) - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky, čo je podľa nej dôsledok horších vyhliadok viacerých reformujúcich sa ekonomík. Svetlým bodom je ekonomika Spojených štátov, kde organizácia vyhliadky jej rastu pre tento rok zlepšila. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.

OECD predpokladá, že svetová ekonomika vzrastie tento rok o 3 %, zatiaľ čo v júnovom odhade počítala s rastom na úrovni 3,1 %. Vyhliadky zhoršila aj na budúci rok. Pôvodne počítala s rastom o 3,8 %, momentálne očakáva, že globálna ekonomika vzrastie v roku 2016 o 3,6 %. Dôvodom je najmä horšia prognóza vývoja niektorých reformujúcich sa ekonomík, najmä Číny a Brazílie.

Ekonomika eurozóny by podľa OECD mala zaznamenať tento rok rast na úrovni 1,6 %. V roku 2016 počíta OECD s miernym zrýchlením tempa rastu na 1,9 %. Ako pre Reuters uviedla hlavná ekonómka OECD Catherine Mannová, sú to najlepšie vyhliadky za posledné štyri roky. Napriek tomu má eurozóna podľa nej potenciál na rast až o 1 % rýchlejší, keďže v jej prospech hovoria nízky kurz eura, nízke úrokové sadzby, ako aj ceny ropy. Eurozónu však zaťažuje príliš vysoký dlh, dodala.

V tejto súvislosti Mannová uviedla, že prioritou eurozóny by malo byť skôr ozdravenie bankového systému a riešenie problému zlých úverov než posilnenie programu nákupu dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Reagovala tak na nedávne vyhlásenie šéfa ECB Maria Draghiho, že v prípade potreby by banka mohla program nákupu aktív posilniť, či objemovo, alebo časovo.

Z kľúčových reformujúcich sa ekonomík OECD mierne skresala prognózu rastu čínskej ekonomiky, a to pre tento a budúci rok. Do úvahy pritom vzala viacero slabých ekonomických údajov a prepad na akciových trhoch. V roku 2015 očakáva rast ekonomiky Číny na úrovni 6,7 % a na budúci rok len na úrovni 6,5 %.

Obzvlášť slabým bodom v rámci prognózy vývoja svetovej ekonomiky je Brazília. Podľa OECD ekonomika Brazílie klesne tento rok o 2,8 % a v poklese, aj keď miernejšom, bude pokračovať aj v budúcom roku. V ňom počíta OECD s poklesom brazílskej ekonomiky o 0,7 %.

Naopak, v prípade Spojených štátov OECD zlepšila prognózu rastu. Zatiaľ čo v júni organizácia očakávala, že ekonomika USA vzrastie tento rok o 2 %, teraz počíta s rastom o 2,4 %. V roku 2016 by sa rast mal zrýchliť na 2,6 %, čo je však zasa mierne zníženie pôvodnej prognózy, keďže v júni OECD stanovila rast americkej ekonomiky na úrovni 2,8 %.

Organizácia zároveň podporuje zvýšenie úrokových sadzieb už na súčasnom zasadnutí Federálneho rezervného systému (Fed). "Zvýšenie sadzieb by odstránilo neistotu na trhoch," dodala Mannová. Zároveň uviedla, že omnoho dôležitejšie bude následné tempo zvyšovania úrokových sadzieb než fakt, kedy s ich zvyšovaním Fed začne.