Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Okamžité platby medzi bankami majú v SR fungovať od 1. februára 2022

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Najpoužívanejšími bezhotovostnými platobným nástrojmi na Slovensku sú platobné karty a SEPA úhrady.

Bratislava 2. februára (TASR) – K 1. februáru tohto roka bol splnený predpoklad pre spustenie okamžitých platieb na Slovensku v určenom termíne, teda presne o rok. Informovala o tom v utorok Národná banka Slovenska (NBS). Národný plán pre zavedenie okamžitých platieb na Slovensku stanovuje termín zavedenia okamžitých platieb v SR na 1. februára 2022.

Banková rada NBS odsúhlasila národný plán ešte v decembri 2019. Dokument bol vypracovaný v spolupráci NBS, Slovenskej bankovej asociácie, Ministerstva financií SR a Štátnej pokladnice. Pristúpenie poskytovateľov platobných služieb k  plánu je dobrovoľné. Predpokladom spustenia je, že okamžité platby budú poskytovať minimálne traja poskytovatelia. Tí potvrdili svoj záujem a zaslali NBS potrebné prehlásenie o pristúpení k národnému plánu.

"Okamžitá platba je platba, ktorá je dostupná klientovi banky každý deň v roku, vrátane víkendov a sviatkov a je pripísaná na účet príjemcu platby do desiatich sekúnd. Cieľom NBS je v spolupráci s bankovým sektorom sprístupniť aj klientom bánk v SR tento moderný, rýchly a vysoko efektívny spôsob úhrady platieb. Okamžité platby prinesú viacero benefitov ako pre spotrebiteľov, tak aj pre firmy a štátne inštitúcie," priblížil hovorca NBS Peter Majer.

Najpoužívanejšími bezhotovostnými platobným nástrojmi na Slovensku sú platobné karty a SEPA úhrady. Ich počet každoročne narastá. Platby platobnými kartami rastú na úkor používania hotovosti vďaka ich jednoduchému použitiu, ktoré umožňuje bezkontaktná čipová technológia a rozširujúca sa sieť akceptačných miest obchodníkov. V súčasnosti je podľa NBS do SEPA schémy pre okamžité platby prihlásených 2272 poskytovateľov platobných služieb z 22 európskych krajín, čo predstavuje 56 % zo všetkých poskytovateľov platobných služieb, ktorí sú v schéme pre SEPA úhrady.