Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

OPEC nezmenil svoje prognózy rastu dopytu po rope v rokoch 2023 a 2024

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Svetový dopyt po rope sa v roku 2023 zvýši o 2,44 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

Viedeň 12. októbra (TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo štvrtok zopakovala svoje predchádzajúce prognózy a naďalej predpovedá relatívne silný rast globálneho dopytu po rope v rokoch 2023 a 2024. Poukázala pritom na známky odolnosti svetovej ekonomiky v tomto roku a očakávaný nárast dopytu v Číne. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Svetový dopyt po rope sa v roku 2023 zvýši o 2,44 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne a v roku 2024 o 2,25 milióna barelov denne, uviedol OPEC v mesačnej správe. Obe prognózy sa oproti minulému mesiacu nezmenili.

Zrušenie blokád spojených s pandémiou ochorenia COVID-19 v Číne pomohlo zvýšiť dopyt po rope v súčasnom roku 2023. OPEC stále predpovedá silnejší rast dopytu na budúci rok ako iní prognostici, napríklad Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

"V roku 2024 sa očakáva, že solídny globálny ekonomický rast a pokračujúce zlepšovanie situácie v Číne zvýšia spotrebu ropy," uviedol ropný kartel v správe.

OPEC a jeho spojenci, známi ako aliancia OPEC+, začali v roku 2022 obmedzovať dodávky komodity na trhy, aby podporili jej ceny. V správe sa uvádza tiež, že dopyt vo zvyšku tohto a budúceho roka by mohol byť v niektorých častiach sveta slabší. Organizácia preto znížila svoje prognózy celkového svetového dopytu v aktuálnom 4. štvrťroku a prvých troch mesiacoch 2024.

"Pri pohľade do budúcnosti a napriek obvyklému sezónnemu nárastu dopytu po vykurovacom oleji sa očakáva, že pokračujúca neistota a ekonomický vývoj v Európe a ďalších oblastiach ovplyvnia dopyt po rope vo zvyšku roka 2023 a začiatkom roka 2024," uviedol OPEC.

Ropný kartel v správe informoval, že produkcia ropy v rámci OPEC v septembri vzrástla napriek záväzku aliancie OPEC+ o znížení dodávok. Prispel k tomu nárast produkcie v Nigérii, Saudskej Arábii a Kuvajte.