Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Opozícia kritizuje návrh E. Tomáša na zmenu posudkovej činnosti

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Simona Petrík. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Nárok na kompenzácie už nebudú mať ľudia s vysokofunkčným autizmom, Aspergerovým syndrómom či Crohnovou chorobou, uviedla poslankyňa PS Simona Petrík.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Opozícia kritizuje návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) na zmenu posudkovej činnosti. Po nezaradenej poslankyni Martiny Bajo Holečkovej kritizujú zmeny aj opoziční poslanci z hnutia PS, ktorí poukazujú na to, že týmto návrhom prídu zdravotne znevýhodnené osoby o viaceré finančné príspevky.

"Minister práce Erik Tomáš zdravotne znevýhodneným ľuďom a ich rodinám zoberie stovky eur v rámci údajného zlepšenia posudkovej činnosti. Príspevky odoberú ľuďom s diagnózami, ktorých v posledných rokoch pribúda najviac. Nárok na kompenzácie už nebudú mať ľudia s vysokofunkčným autizmom, Aspergerovým syndrómom či Crohnovou chorobou," uviedla poslankyňa PS Simona Petrík.

Doplnila, že vláda chce v rámci konsolidácie šetriť na zdravotne znevýhodnených ľuďoch. Pre mnohé rodiny môže byť podľa nej odobratie finančného príspevku likvidačné a dostať ich až na hranicu chudoby. Petrík spresnila, že domácnosti so zdravotne znevýhodnenými osobami môžu prísť o 900 eur.

Bajo Holečková kritizovala šéfa rezortu práce za to, že pri pripravovanej reforme posudkovej činnosti chce zobrať celiatikom príspevok na stravovanie vo výške 610 eur ročne. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR reagovalo, že príspevok na diétne stravovanie sa nezruší, len sa na základe vedeckých poznatkov a so všetkými zainteresovanými diskutuje o posledných štyroch diagnózach v kontexte ich vplyvu na zníženie fyzickej funkčnosti organizmu. Cieľom zákona je podľa neho to, aby kompenzačný príspevok dostal každý, kto ho potrebuje.

Tomáš v piatok zdôraznil, že žiadny odkázaný človek nepríde o žiaden priznaný kompenzačný príspevok, lebo zákon obsahuje poistku. V zákone zostávajú aj všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu, vrátane autizmu, Aspergerovho syndrómu či celiakie.

"Zatiaľ čo široká odborná pracovná skupina pripravuje túto významnú legislatívu naviazanú na plán obnovy, táto liberálna mašinéria sa v mene boja s vládou neštítila vystrašiť ľudí odkázaných na pomoc iných. Neodradilo ju ani to, že na reforme už došlo k zhode s Úradom komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, Verejným ochrancom práv i Slovenským fórom osôb so zdravotným postihnutím a v pripomienkovom konaní sa dolaďujú aj posledné zmeny s menšími organizáciami," podotkol Tomáš.