Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Ekonomika

Oslobodenie od transakčnej dane sa rozšíri na MVO aj ďalšie subjekty

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Od dane z finančných transakcií budú oslobodené aj právnické osoby neziskového sektora zriadené ako verejno-prospešné organizácie, ktoré napĺňajú účel ustanovený v zákone o dani z príjmov.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Od dane z finančných transakcií budú oslobodené aj právnické osoby neziskového sektora zriadené ako verejno-prospešné organizácie, ktoré napĺňajú účel ustanovený v zákone o dani z príjmov. Rozšírenie oslobodenia aj na ďalšie subjekty schválili poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok v rámci novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Novú transakčnú daň začnú platiť právnické osoby aj fyzické osoby podnikatelia od apríla budúceho roka.

Medzi neziskové organizácie oslobodené od transakčnej dane patrí napríklad občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti, záujmové združenie právnických osôb, subjekt výskumu a vývoja, organizácia s medzinárodným prvkom a Slovenský červený kríž. Tiež krajská organizácia cestovného ruchu, oblastná organizácia cestovného ruchu alebo turistické informačné centrá.

Okruh oslobodených subjektov sa rozširuje aj o právnické osoby, ktorých výdavky sú súčasťou limitu verejných výdavkov a ktoré nie sú zriadené primárne za účelom výkonu podnikateľskej činnosti. Ide o verejné ustanovizne pre určitú oblasť, môžu pôsobiť napríklad vo vede, kultúre či cestovnom ruchu.

Medzi oslobodené od dane budú patriť aj platobné operácie Národnej banky Slovenska (NBS) súvisiace s menovou politikou Eurosystému, operácie súdnych exekútorov a správcov konkurznej podstaty, niektoré platobné operácie v súvislosti s verejným obstarávaním, platby štátnych a zákonom zriadených fondov najmä v oblasti kultúry, umenia, ochrany zdravia a životného prostredia. Oslobodenie sa bude týkať aj platobných operácií vykonávaných cez službu eKolok, operácií verejných vysokých škôl, ktoré nesúvisia s podnikateľskou činnosťou, či platieb zdravotných poisťovní, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Novelou sa tiež zjednotia pravidlá pre výpočet dane z domácich a zahraničných platieb. "Ak daňový subjekt vie preukázateľne identifikovať preúčtované náklady podľa jednotlivých transakcií, vzťahuje sa na tieto transakcie zdanenie so sadzbou 0,4 % s použitím stropu 40 eur na transakciu. V prípade, ak preúčtované náklady nevie takto preukázateľne identifikovať, zdaní sa celá suma nákladov bez uplatnenia maximálnej výšky dane," priblížili predkladatelia.

Zmeny budú účinné od 1. januára 2025.