Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Výbor OSN znepokojuje nerovnosť medzi mužmi a ženami na Slovensku

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Výbor poukazuje aj na vysokú mieru nezamestnanosti.

Bratislava 7. júla (TASR) - Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva je znepokojený pretrvávajúcou nerovnosťou medzi mužmi a ženami na Slovensku, najmä čo sa týka ich zastúpenia na rôznych úrovniach vo verejnom sektore, v orgánoch s rozhodovacími právomocami a v politických stranách. Vyplýva to z jeho záverečného stanoviska k druhej periodickej správe SR o implementácii Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Tento týždeň sa týmto stanoviskom zaoberala vláda.

V tejto súvislosti odporúča Výbor prijať adekvátne opatrenia a zaviesť efektívne mechanizmy dohľadu.

Ďalej ho znepokojuje vysoká miera nezamestnanosti, najmä pretrvávajúca dlhodobá a veľké rozdiely medzi niektorými regiónmi. Mimoriadne znepokojenie u neho vyvoláva miera nezamestnanosti žien a alarmujúco vysoká miera nezamestnanosti mladých. Odporúča preto, aby SR zvýšila snahu na nápravu tohto stavu.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky pripomína, že pripravuje opatrenia na zlepšenie situácie na trhu práce. Týkajú sa oblastí malého a stredného podnikania, podporných programov v rámci tzv. prorastových opatrení, obchodu a ochrany spotrebiteľa.

Za prioritu z pohľadu zamestnanosti považuje najmä zlepšenie podnikateľského prostredia, a to zvýšením kvality a stability podnikateľskej legislatívy, podporou transparentnosti a disciplíny v obchodných vzťahoch, či monitoringom a efektívnejšou komunikáciou s podnikateľskou sférou.

Výbor OSN rovnako naďalej znepokojujú mzdové rozdiely medzi mužmi a ženami, ktorí vykonávajú rovnakú prácu. Podľa Výboru sa tieto rozdiely veľmi rýchlo prehlbujú. Odporúča preto, aby Slovensko zvýšilo svoje snahy v tejto oblasti, a to najmä zaistením efektívneho uplatňovania existujúcich zákonov, vrátane Zákonníka práce a Antidiskriminačného zákona, vykonávaním väčšieho počtu kontrol a uplatňovaním sankcií.

Druhú periodickú správu SR posudzoval Výbor začiatkom mája minulého roka. Pokrývala časové obdobie 2002 až 2008. Po prijatí zoznamu dodatočných tém sa následne doplnila a aktualizovala o relevantný vývoj do roku 2011.

V poradí tretiu periodickú správu k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach predloží Slovensko do 18. mája 2017.