Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Ekonomika

P. Kažimír: SR si zaslúžilo vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu

Minister financií Peter Kažimír počas 102. schôdze vlády SR 9. apríla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Minister vyzdvihol, že tento krok bude prospešný aj pre samotných slovenských občanov.

Bratislava 2. júna (TASR)- Slovensko si jednoznačne zaslúžilo vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. Presvedčený je o tom minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Podľa jeho slov sa totiž vláde podarilo zlepšiť fungovanie štátu, ako aj zastabilizovať verejné financie udržateľným spôsobom. "Osobitne ma teší, že sa nám podarilo dosiahnuť tieto výsledky v roku 2013, lebo tento rok bol veľmi ťažký pre Slovensko aj európsku ekonomiku," podotkol Kažimír na dnešnej tlačovej konferencii.

Vyradenie spomedzi rozpočtových "hriešnikov" pre Slovensko podľa Kažimíra znamená, že nebude musieť platiť pokutu vo výške 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda asi 150 miliónov eur. "Zotrvanie v tomto režime by mohlo znamenať, že by sa mohli štátu zvýšiť výdavky na obsluhu dlhu. Slovensko sa posledné mesiace teší rekordne nízkym úrokom na financovanie vlastného dlhu. Keby sa nám nepodarilo vystúpiť z procedúry, naša kredibilita by bola ohrozená," upozornil.

Minister vyzdvihol, že tento krok bude prospešný aj pre samotných slovenských občanov. "Ľudia budú mať nielen pocit, že žijú v slušnej krajine, ale budú aj menej platiť za úroky, ktoré platia za pôžičky a úvery, pretože riziková prirážka pri financovaní štátu sa okamžite prenáša aj na úročenie úverov, ktoré si berú naše firmy a domácnosti," uviedol šéf rezortu financií.

Vystúpenie Slovenska z procedúry by nemala ohroziť ani zmena metodiky sledovania hospodárenia štátu, ktorá sa pripravuje na jeseň. Ako vysvetlil Kažimír, dohoda ministrov financií Európskej únie je taká, že pre účely posudzovania nadmerného deficitu sa bude považovať jarná notifikácia podľa doterajšej metodiky ESA 95. "To znamená akékoľvek výsledky, ktoré budú prisudzované roku 2013 na základe novej metodiky, nebudú ovplyvňovať procedúru nadmerného deficitu," podčiarkol minister.

Konsolidačné úsilie vlády v minulom roku bolo podľa neho vo výške 1,9 % HDP. Vláda musela prijať opatrenia v celkovom objeme 1,5 miliardy eur. Slovensko sa do procedúry nadmerného deficitu dostalo v roku 2009, kedy v čase krízy deficit vyskočil na 8 % HDP. Za minulý rok však klesol na 2,77 % HDP. Spoločne so Slovenskom by malo vystúpiť z procedúry aj Dánsko, Česká republika, Rakúsko a Belgicko.

Konsolidácia verejných financií podľa SDKÚ-DS ide na úkor ľudí a je neudržateľná
Bratislava 2. júna (TASR) - Opozičná strana SDKÚ-DS je presvedčená, že vystúpenie Slovenska z procedúry nadmerného deficitu je očakávaný krok, ktorý však nemôže prekryť neschopnosť vlády jednej strany šetriť na sebe a realizovať potrebné zmeny. "Cena, za ktorú vystupujeme z procedúry nadmerného deficitu, je vysoká a skladajú sa na ňu všetci občania. Je kritické, že pokračuje neúmerne zadlžovanie," uviedol predseda strany Pavol Frešo v správe pre médiá.

Podľa jeho slov totiž verejný dlh Slovenska dosiahol úroveň 55,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) a toto prelomenie už tretej hranice dlhovej brzdy znamená, že od budúceho roku sa nebudú môcť zvyšovať nielen vládne výdavky, ale ani výdavky na komunálnej úrovni. "Na zlé hospodárenie vlády tak doplácajú občania už aj na komunálnej úrovni," konštatuje Frešo.

Strana je preto presvedčená, že konsolidácia ide len na úkor ľudí a je neudržateľná. "Vláda nešetrí na sebe, ale zdiera ľudí. Z opatrení v minulom roku za 1,5 miliardy eur zaplatili občania na daniach, odvodoch a poplatkoch viac až o 1,44 miliardy eur. Najväčšou položkou sú pritom zmeny v 2. pilieri, kde prišli ľudia až o 695 miliónov eur," tvrdí podpredseda strany SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Napriek poklesu deficitu pod 3 % HDP na úroveň 2,77 % HDP za rok 2013 sa už tento rok sa očakáva zhoršenie na 2,84 % HDP. Vláda tak podľa SDKÚ-DS v tomto roku už ani nepredstiera šetrenie, čo dokazuje aj tohtoročné záporné konsolidačné úsilie. "Vláda teda zhoršuje deficitné hospodárenie, čím okrem iného porušuje aj svoje medzinárodné záväzky," dopĺňa Štefanec.

SDKÚ-DS je presvedčená, že treba realizovať opatrenia, akými sú zníženie priameho daňového zaťaženia znížením priamych daní a zrušením daňových licencií, taktiež je podľa strany potrebné spružniť pracovné právo zmenou Zákonníka práce a Zákona o kolektívnom vyjednávaní, ako aj znížiť administratívne zaťaženie, ktoré bráni rozvoju najmä malého podnikania. "Okrem toho je potrebné posudzovať každé opatrenie, či už na našej alebo európskej úrovni podľa toho, či pomôže tvorbe pracovných miest. Len tak dokážeme zvrátiť trend, ktorý nás vedie do nestability," dodal Frešo.