Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia Ekonomika

P. Kažimír zhodnotil pôsobenie v rezorte financií

Na snímke bývalý minister financií SR Peter Kažimír ukazuje graf počas tlačovej konferencie po podaní demisie na Ministerstve financií SR v Bratislave 11. apríla 2019. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Kažimír poukázal na klesajúci vývoj dlhu v rokoch 2013 až 2019

Bratislava 11. apríla (TASR) – V súčasnosti už bývalý minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na štvrtkovej tlačovej konferencii zhodnotil svoje pôsobenie na rezorte financií. Vyzdvihol skutočnosť, že posledný rozpočet, ktorý predložil na rok 2019, bol prvýkrát v histórii Slovenska vyrovnaný. Zároveň skonštatoval, že bol najdlhšie slúžiacim ministrom financií v Európe.

"Pre mňa bolo cťou na tomto rezorte pôsobiť tak dlhý čas," zdôraznil. Výsledky na ministerstve, medzi ktoré patrí aj predloženie vyrovnaného rozpočtu, by podľa vlastných slov nedosiahol, keby za ním nestáli premiéri vlád, v ktorých slúžil. Vyhlásil, že sa ešte chce stretnúť aj s jeho pravdepodobným nástupcom Ladislavom Kamenickým (Smer-SD).



Kažimír zhodnotil svoje pôsobenie na rezorte, pričom poukázal na klesajúci vývoj dlhu v rokoch 2013 až 2019. Pozitívne ohodnotil aj vývoj nominálneho salda v SR, teda deficitu. Predpokladá, že Eurostat potvrdí výsledok na úrovni 0,7 % za rok 2018. Dodal, že je možné sledovať aj pokles štrukturálneho deficitu.

"Za tých posledných sedem rokov sme zosekali rozpočtovú sekeru o 4 % hrubého domáceho produktu (HDP)," skonštatoval Kažimír. Príjmy sa podľa neho podarilo zvýšiť o viac ako 3 % HDP, a to najmä vďaka lepšiemu výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) aj dane z príjmu právnických osôb. V tomto období podľa neho klesli aj výdavky. "Popri konsolidácii verejných financií sa, samozrejme, podarilo aj dofinancovať viaceré prioritné politiky," zdôraznil, pričom poukázal na zvýšenie verejných zdrojov v školstve či verejnom zdravotníctve.



Kažimír súčasne poznamenal, že daňovú medzeru sa podarilo znížiť o jednu tretinu. Zásadné opatrenia v tomto smere boli podľa neho urobené v oblasti boja proti daňovým únikom, a tiež bola reformovaná finančná správa.

Z pohľadu porovnania v oblasti daní a odvodov je podľa Kažimíra Slovensko na tom stále najlepšie v rámci Vyšehradskej štvorky, pretože má najnižší podiel príjmov daní a odvodov na HDP. Zdôraznil, že to má súvis aj s kvalitou podnikateľského prostredia. Doplnil, že aj "priemer EÚ a eurozóny je oveľa vyšší".

Kažimír zároveň vymenoval niektoré z opatrení, ktoré boli vykonané na rezorte financií. Spomenul kontrolný výkaz DPH, zavedenie daňových licencií v roku 2014, zavedenie virtuálnej registračnej pokladnice, spustenie projektu Hodnota za peniaze či zníženie sadzby DPH na vybrané základné potraviny. "Zaviedli sme napríklad daňový kalendár na zvýšenie sadzieb spotrebnej dane na tabakové výrobky, zaviedli sme index daňovej spoľahlivosti, ktorý sa rozbieha na finančnej správe," načrtol. Súčasne vyjadril nádej, že bude pokračovať aj debata o výdavkových stropoch.

V súvislosti s návrhmi, ktoré by sa mohli výrazne dotknúť štátneho rozpočtu uviedol, že sa mu podarilo presvedčiť predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka, "že ich návrhy nebudú zasahovať do roku 2019". Týkať sa majú až roka 2020 a ďalších. Zdôraznil, že je to potvrdené aj závermi z Koaličnej rady.

Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok prijal demisiu ministra financií Petra Kažimíra a vedením rezortu dočasne poveril premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Novým ministrom financií by sa mal stať poslanec a predseda parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický. Avizoval to predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že o tom ešte musí rozhodnúť predsedníctvo strany. Nový minister by mal nastúpiť do funkcie po Veľkej noci.

Kažimír sa 1. júna ujme funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Na poste vystrieda Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

HRABKO: Nový poradca prezidenta je politickým signálom voči menšinám

Za zbytočnú označil Hrabko konfrontáciu politikov vládnej koalície v oblasti pandemickej dohody. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril záujem o zvýšenie vývozu zbraní do zahraničia. Urobil tak v piatkovom prejave, ktorý odvysielala štátna televízia.

- Prijatie bývalého predsedu Maďarskej aliancie Krisztiána Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému národnostných menšín považuje za dôležitú. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.