Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Ekonomika

Kauza Panama Papers: Prokurátori podnikli raziu v Mossack Fonseca

Šesť policajtov sa postavilo ku kanceláriám firmy Mossack Fonseca a prokurátori zatiaľ hľadali vo vnútri dokumenty. Foto: TASR/AP

Firma Mossack Fonseca poprela páchanie trestnej činnosti. Vyhlásila, že iba zriaďovala zahraničné účty a anonymné schránkové spoločnosti pre klientov a nepodieľala sa na tom, ako boli účty využívané.

Panama 13. apríla (TASR) - Panamskí prokurátori určení na boj proti organizovanému zločinu podnikli v utorok raziu v kanceláriách právnickej firmy Mossack Fonseca v hlavnom meste Panama a hľadali tam dôkazy o praní špinavých peňazí a financovaní terorizmu. Razia nasledovala po úniku dokumentov o účtoch a schránkových spoločnostiach v daňových rajoch, ktoré firma zriaďovala pre bohatých zahraničných klientov, vrátane politikov a celebrít. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Šesť policajtov sa postavilo ku kanceláriám firmy Mossack Fonseca a prokurátori zatiaľ hľadali vo vnútri dokumenty. Krátko po zverejnení množstva dokumentov, uniknutých z tejto firmy pred vyše týždňom, panamská vláda vyhlásila, že kauzu známu ako Panamské dokumenty (Panama Papers) vyšetrí.

Generálna prokuratúra v oznámení uviedla, že cieľom razie bolo "získať dokumentáciu súvisiacu s informáciami zverejnenými v článkoch médií, ktorá by potvrdzovala využívanie firmy na protizákonnú činnosť".

Firma Mossack Fonseca poprela akékoľvek páchanie trestnej činnosti. Vyhlásila, že iba zriaďovala zahraničné účty a anonymné schránkové spoločnosti pre klientov a nepodieľala sa na tom, ako boli tieto účty využívané. Spoluzakladateľ právnickej firmy Ramón Fonseca uviedol v utorok pre agentúru AP, že firma pripravuje vyhlásenie.

Razia nasledovala deň po tom, čo zástupcovia oddelenia panamskej prokuratúry pre duševné vlastníctvo navštívili právnickú kanceláriu Mossack Fonseca v rámci vyšetrovania jej tvrdení, že za únikom miliónov jej dokumentov stál počítačový hacker.

Podľa slov Ramóna Fonsecu hackerský útok bol podniknutý z územia mimo Panamy, pravdepodobne z Európy, ale neposkytol žiadne podrobnosti.

Panamský prezident Juan Carlos Varela bránil finančný sektor svojej krajiny, ktorý je pokladaný za strategicky dôležitý pre ekonomiku Panamy. Varela však takisto medzinárodnému spoločenstvu sľúbil, že podnikne reformy, aby bol tento sektor transparentnejší.

Varela sa v utorok stretol s profesijnými združeniami právnikov, finančníkov a podnikateľov. Potom požiadal Francúzsko, aby ešte raz zvážilo svoje rozhodnutie zaradiť Panamu do zoznamu nespolupracujúcich daňových jurisdikcií a krajín, ktoré nedodržiavajú záväzok o výmene daňových informácií s ostatnými štátmi.

Vláda oznámila, že Joseph Stiglitz, ktorý v roku 2001 dostal Nobelovu cenu za ekonómiu, bude jedným z členov medzinárodnej komisie, vytvorenej s cieľom preveriť panamské právnické aj finančné praktiky a odporučiť opatrenia na zlepšenie situácie.

EP po afére Panamské dokumenty žiada členské štáty zakročiť proti daňovým únikom

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok večer v rámci rozpravy o odhaleniach o daňových podvodoch známych ako Panamské dokumenty (Panama Papers) vyzvali Európsku komisiu a členské štáty Európskej únie na zintenzívnenie úsilia v boji proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí.

Politická skupina Európskej ľudovej strany (EĽS) v rámci rozpravy predložila návrh, aby sa zástupcovia právnickej firmy Mossack Fonseca, z ktorej unikli informácie o dosiaľ tajných vlastníkoch vyše 200.000 offshorových spoločností, ako aj predstavitelia panamskej vlády zúčastnili na zasadnutí osobitného výboru EP pre daňové rozhodnutia. Výbor je známy aj pod skratkou TAX2.

Ďalšie politické skupiny EP vyzvali na vytvorenie celoeurópskej čiernej listiny daňových rajov a na penalizáciu akýchkoľvek spoločností za využívanie ich služieb. Poslanci zároveň vyzvali členské štáty, aby namiesto hľadania spôsobov, ako oslabiť návrhy na podporu transparentnosti, prispeli k ich posilneniu. Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v tejto súvislosti kritizovala národných politikov členských krajín, ktorí podľa nich vedeli o tomto spôsobe krátenia daní, nič s ním však neurobili.

Eurokomisár pre dane a clá Pierre Moscovici pred poslancami vyjadril nádej, že škandál známy ako Panamské dokumenty (Panama Papers) poslúži ako "budíček" pre členské štáty EÚ. Tie zároveň vyzval, aby dodržiavali svoje záväzky v boji proti daňovým únikom, podvodom a agresívnemu daňovému plánovaniu a snažili sa o prevenciu proti praniu špinavých peňazí.

Moscovici spresnil, že je potrebné poznať skutočných vlastníkov firiem.

Vyšetrovanie offshorových káuz bude v Maďarsku koordinovať rezort vnútra

Na maďarskom ministerstve vnútra vznikla pracovná skupina, ktorá bude koordinovať prácu rôznych orgánov vyšetrujúcich spojitosť Maďarska s medzinárodnými offshorovými kauzami, informoval dnes rezort vnútra agentúru MTI.

Táto pracovná skupina bude podľa vyhlásenia ministerstva okrem koordinovania činnosti jednotlivých vyšetrovacích skupín fungujúcich v rámci rezortu udržiavať kontakty aj s ďalšími zainteresovanými ministerstvami.

Maďarský Národný úrad pre dane a clá (NAV) začal minulý piatok preverovať maďarských občanov a maďarské podniky dotknuté kauzou Panamské dokumenty po tom, čo predseda vlády Viktor Orbán požiadal ministra národného hospodárstva Mihálya Vargu o kontrolu možných prípadov vyhýbania sa plateniu daní.

Vo verejnoprávnom rozhlase ministerský predseda vyhlásil, že "významní maďarskí politickí činitelia sú mimo panamskej offshorovej kauzy".

Kauza Panamské dokumenty je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Svojím objemom - 11,5 milióna dokumentov a 2,6 terabajtu dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca - predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.

Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).