Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Podnikatelia výraznejšie pociťujú nedostatok ľudí na trhu práce

Práca na poliach, ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Index podnikateľského prostredia , ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje podnikateľská aliancia, aktuálne klesol na 50,7 bodu, čo je o 1,81 % menej ako pri predchádzajúcom hodnotení.

Bratislava 7. júna (TASR) - Za prvý štvrťrok 2017 vidia podnikatelia vývoj podnikateľského prostredia opäť negatívne, hoci o niečo menej ako v predchádzajúcich hodnoteniach. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s médiami predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Podľa výkonného riaditeľa PAS Petra Kremského index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje aliancia, aktuálne klesol na 50,7 bodu, čo je o 1,81 % menej ako pri predchádzajúcom hodnotení.

"Za miernejším hodnotením je najmä menej negatívne, či dokonca pozitívne hodnotenie niektorých položiek, ktoré predtým vnímali dlhodobo negatívne. Na druhej strane si najhoršie hodnotenie od začiatku zostavovania IPP vyslúžila položka Kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily. Signalizuje to vážny nedostatok pracovných síl, na ktorý podnikatelia už dlhšie upozorňujú. Bola to šiesta najhoršie hodnotená položka, horšie ako korupcia alebo ekonomická kriminalita," upozornil Kremský.

Najnegatívnejšie spomedzi všetkých položiek hodnotili respondenti už tradične oblasť vymáhateľnosti práva a funkčnosť súdnictva. Druhý najväčší pokles zaznamenalo uplatňovanie rovnosti pred zákonom. Efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci sa dostali na tretiu priečku negatívneho hodnotenia podnikateľov. Hoci štát vyberá na daniach každý rok viac, Slovensko podľa podnikateľov nielenže stále hospodári s deficitom, ale vláda nahlas uvažuje aj o uvoľnení dlhovej brzdy.

Výrazné, približne 5-% zhoršenie prisúdili podnikatelia aj položkám Byrokracia a prieťahy na úradoch, Funkčnosť politického systému, Výskyt hospodárskej kriminality, či Úroveň korupcie na úradoch, či Kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily. Okrem tradične pozitívne hodnotených položiek vlastného vplyvu podnikov na podnikateľské prostredie sa do plusovej zóny už druhý štvrťrok po sebe preklopila položka Konkurzná a exekučná legislatíva, za čo môže najmä prijatie novely exekučného poriadku a zmeny v zákone o reštrukturalizáciách. Podnikatelia po prvý raz vnímali aj zlepšenie vo funkčnosti štátnych inštitúcií, či regulácii cezhraničného obchodu. O niečo výraznejšie zlepšenie si pripísali položky Cenová stabilita, Stálosť a predvídateľnosť hodnoty výmenného kurzu a Prístup k finančným zdrojom.

Základným obdobím na výpočet IPP je 1. júl 2001. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už 63. hodnotu indexu, ktorá zachytáva jeho zmeny v prvom štvrťroku 2017. Mapovanie podnikateľského prostredia dáva odpoveď tvorcom hospodárskej politiky, kde je ich snaha pozitívna a kde je vhodné prijať zásadné opatrenia na zlepšenie.