Čínska ekonomika bola donedávna ťahúňom svetového hospodárstva.
Autor TASR
Peking 24. októbra (TASR) - Čína bude schopná udržať medziročné tempo rastu hospodárstva na úrovni 6 až 7 % v nasledujúcich troch až piatich rokoch. Uviedol to dnes viceguvernér čínskej centrálnej banky I Kang na konferencii v Pekingu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čínska národná banka (People's Bank of China, PBOC) v piatok (23.10.) znížila kľúčové úrokové sadzby, už šiestykrát od novembra 2014, a to o 25 bázických bodov. Kľúčová jednoročná sadzba tak klesla na 4,35 % a jednoročná depozitná sadzba sa znížila na 1,50 %.
Viceguvernér I Kang pripomenul, že aj napriek spomaľovaniu je tempo rastu čínskej ekonomiky oveľa väčšie ako v prípade iných veľkých ekonomík. Na ilustráciu, v 2. kvartáli 2015 sa hrubý domáci produkt (HDP) Číny zvýšil medziročne o 6,9 %. Tempo jeho rastu tak prvýkrát od globálnej finančnej krízy kleslo pod hranicu 7 %. Čína sa snaží presvedčiť trhy, že je to v podstate "nový normál", teda, že je normálne, ak po dekádach prudkej expanzie ekonomiky dochádza k zmierneniu a ustáleniu hospodárskeho rastu.
"Budúci hospodársky rast Číny bude stále relatívne rýchly. Približne na úrovni 6 až 7 %," povedal viceguvernér.
PBOC okrem úrokových sadzieb znížila aj limit pre finančnú hotovosť, ktorú musia mať komerčné banky v rezerve. Cieľom oboch krokov je oživiť rast čínskej ekonomiky, ktorá bola donedávna ťahúňom svetového hospodárstva.
Súčasné uvoľňovanie menovej politiky PBOC je najagresívnejšie od krízových rokov 2008 - 2009. Viaceré ukazovatele totiž signalizujú, že čínsky HDP sa tento rok zvýši menej ako o 7 %, čo bude najpomalšie tempo jeho rastu za 25 rokov.
Viceguvernér dodal, že "korekcia" čínskych akcií, ktoré v júni prudko klesli, je už "z väčšej časti dokončená" a aj kurz čínskej meny sa po augustovej devalvácii stabilizoval.