Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Pekári v Európe sa spojili, podpísali spoločné memorandum o spolupráci

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nízke ceny, ktoré sú už dlhodobo vyplácané dodávateľom nielen v EÚ, ale aj mimo nej, sú podľa pekárov na neudržateľnej úrovni.

Bratislava 27. novembra (TASR) – Neudržateľná situácia v pekárenskom priemysle donútila pekárov naprieč strednou a východnou Európou k spoločným krokom pri záchrane svojho odvetvia. Združenia, ktoré zastupujú dovedna 90.000 ľudí pracujúcich v pekárenstve, sa dohodli a spoločne podpísali Medzinárodné memorandum o spolupráci v pekárenskom priemysle.

"Udržateľnosť pekárenského priemyslu má strategický význam pre celú Úniu a jej riadne fungovanie je nevyhnutné v prospech európskych spotrebiteľov. V maloobchodnom predaji čoraz viac dominuje malý počet reťazcov, pričom niektoré z nich zneužívajú svoju kúpnu silu a tlačia dodávateľov do dodávok, ktoré nepokrývajú výrobné náklady. Tomuto chceme spoločne zamedziť," povedala predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Tatiana Lopúchová.

Nízke ceny, ktoré sú už dlhodobo vyplácané dodávateľom nielen v EÚ, ale aj mimo nej, sú podľa pekárov na neudržateľnej úrovni, pričom tieto tlaky majú negatívny dosah na zamestnanosť v pekárenskom priemysle a podieľajú sa na neustálom poklese dopytu po čerstvom pečive.

"Dohodli sme sa, že budeme vzájomne podporovať konzumáciu chleba a výrobkov z múky prostredníctvom národných a regionálnych kampaní, na výmene informácií s cieľom prijímať jednotnú politiku proti nekalým obchodným praktikám, budeme spoločne podporovať spravodlivé obchodné praktiky a rovnako budeme žiadať národné vlády, aby navrhli vhodné opatrenia vrátane regulácie na ochranu spotrebiteľov, pracovníkov a výrobcov pred akýmkoľvek zneužitím dominantného postavenia na miestnych trhoch," pripomenula Lopúchová.

Dodala, že budú spoločne bojovať proti krokom, ktoré ešte zhoršujú zlú situáciu odvetvia, ako napríklad oneskorené platby, jednostranné alebo spätné zmeny zmluvných podmienok, neposkytnutie dostatočne podrobných alebo jednoznačne formulovaných informácií o zmluvných podmienkach, či nútená účasť na propagačných akciách.

Memorandum o spolupráci na slovenskej úrovni s názvom Memorandum o poctivom obchode bolo podľa Lopúchovej podpísané v júni 2018. Išlo o memorandum medzi slovenskými pekármi a slovenskými obchodnými reťazcami, ktoré sú združené vo Zväze obchodu SR. Slovenské memorandum má za cieľ podporiť domáce pekárske odvetvie v boji proti nekalým obchodným praktikám, na ktoré však doplácajú aj slovenskí obchodníci.

"Slovenskí obchodníci sa správajú férovo a poctivo, a to aj napriek tomu, že sú v rovnakej pozícii ako zahraničné siete. Doplácajú však rovnako na umelo deformované pultové ceny, ktoré nepriamo určujú práve zahraničné obchodné siete svojou nátlakovou politikou. Slovenské maloobchodné siete sú tak nútené sa tejto politike z konkurenčných dôvodov neustále prispôsobovať," uzatvorila Lopúchová.

Medzinárodné memorandum o spolupráci v pekárenskom priemysle podpísalo Pekárske združenie Maďarska (Magyar Pékszövetség, zastrešuje 23.000 zamestnancov), Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, (12.000 zamestnancov), Poľská pekárska asociácia (Stowarzyszenie piekarzy, 5000 zamestnancov), Rumunská pekárska asociácia (ROMPAN – Patronatul Roman din Industria de Mărarit, Panificatie şi produse fainoase, 30.000 zamestnancov), Svaz pekařů a cukrářů v ČR (20.000 zamestnancov). Memorandum o spolupráci bolo podpísané za prítomnosti Antonia Ariesa z Mexika, prezidenta svetovej únie pekárov a cukrárov UIBC (International Union of Bakers and Confectioners) a Fernandéza Villaverdeho zo Španielska, generálneho sekretára UIB.