Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

P. PELLEGRINI: V priebehu 20 rokov sa polovica profesií zautomatizuje

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Jednou z priorít celej EÚ má byť prístup k digitálnym zručnostiam tak, aby sa mohli v IT sektore uplatniť mladí ľudia, bez ohľadu na to, z akého regiónu či sociálneho prostredia pochádzajú.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Je predpoklad, že v najbližších 20 rokoch asi 50 % profesií prejde procesom automatizácie, čo bude spojené s potrebou digitálnych zručností. Upozornil na to dnes podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) v rámci konferencie eSkills for Jobs 2016 v Bratislave. Jej hlavnou témou sú práve digitálne zručnosti a ich nevyhnutná potreba pre pracovný trh.

Podľa Pellegriniho bude preto potrebné sústrediť sa v SR aj celej Európskej únii (EÚ) na päť priorít. Jednou z nich je prístup k digitálnym zručnostiam tak, aby sa mohli v IT sektore uplatniť mladí ľudia, bez ohľadu na to, z akého regiónu či sociálneho prostredia pochádzajú.

Druhou prioritou bude podľa podpredsedu vlády digitálna infraštruktúra, teda aby všetky typy škôl boli pripojené na kvalitné širokopásmové internetové pripojenie. "Mnohé školy v SR buď majú slabé pripojenie, alebo aj žiadne," upozornil.

Tretím cieľom podľa Pellegriniho je, aby mladých ľudí vyučovali digitálne vzdelaní učitelia. Debata o kvalite škôl by sa mala sústreďovať nielen na diskusie o ich platoch, ale aj o ich kvalitnom IT vzdelávaní. "Na školách by mali učiť zdatní učitelia informatiky," podčiarkol.

Štvrtou prioritou je účasť priemyselného sektora na IT vzdelávaní. "Šikovní, digitálne vzdelaní ľudia nebudú mať problém so zamestnaním," myslí si Pellegrini. Napokon piatou výzvou je podľa neho taká mediálna kampaň, aby sa vytvoril základ pre široký záujem mladých ľudí o IT vzdelávanie.

Digitálne zručnosti v EÚ budú podľa slov slovenského europoslanca Ivana Štefanca tým, čo bude Európu odlišovať od iných častí sveta. "Digitálne znalosti sú aj riešením nezamestnanosti mladých ľudí," domnieva sa. Digitalizácia podľa neho výrazne pomôže aj tzv. reindustrializácii Európy.

Podľa slov prezidenta IT Asociácie Slovenska Maria Lelovského Slovensko v súčasnosti akútne potrebuje asi 10.000 IT špecialistov, pričom v roku 2020 ich bude chýbať už približne 20.000. Pripomenul, že Európska komisia (EK) v roku 2010 identifikovala, že v EÚ bude v roku 2020 chýbať asi 1 milión takýchto špecialistov.