Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Pesimistické nálady britských firiem sa po brexite prudko zvýšili

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Britský minister financií George Osborne aj guvernér Bank of England Mark Carney varovali pred rozsiahlym negatívnym šokom pre britské hospodárstvo.

Londýn 5. júla (TASR) - Pesimizmus v radoch britských podnikateľov sa po júnovom referende, v ktorom Briti nečakane rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie, zvýšil takmer dvojnásobne. Ukázal to dnes zverejnený prieskum britského ekonomického inštitútu CEBR a inštitútu YouGov. Informoval o tom portál RTTNews.

Podľa prieskumu spomínaných inštitútov až 49 % opýtaných podnikateľov dalo najavo pesimizmus, čo sa týka vývoja britskej ekonomiky, zatiaľ čo týždeň pred referendom to bolo len 25 % opýtaných. Okrem toho prieskum ukázal, že firmy začali prehodnocovať svoje plány v oblasti kapitálových výdavkov a aj ich očakávania v súvislosti s predajom na domácom trhu a vývozom sa zhoršili.

Britský minister financií George Osborne aj guvernér Bank of England Mark Carney varovali pred "rozsiahlym negatívnym šokom" pre britské hospodárstvo v dôsledku brexitu. Osborne nevylučuje, že brexit by mohol stiahnuť ekonomiku do recesie.

Podľa šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardovej by odchod Británie z Európskej únie mohol hrubý domáci produkt (HDP) krajiny znížiť do troch rokov až o 4,5 %. V rozhovore pre francúzsky denník Le Monde Lagardová povedala, že Británia by mohla na HDP stratiť v dôsledku brexitu do roku 2019 od 1,5 % do 4,5 %.

Minulý týždeň hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld uviedol, že v nasledujúcich dňoch fond predstaví novú prognózu vývoja britskej aj svetovej ekonomiky, pričom revízia bude smerom nadol. Dôvodom je práve hlasovanie Britov za odchod krajiny z EÚ. Podobne ako v prípade Británie aj prognózu vývoja nemeckej ekonomiky plánuje fond revidovať smerom nadol. Novú prognózu zverejní MMF 19. júla.