Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Peter Kažimír: Kompetencie NBS sa neoslabia

Minister financií Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann

Našich partnerov sa podarilo presvedčiť, aby aj v krajinách, kde bankový sektor ovládajú zahraničné banky, mal bankový dohľad dostatočné kompetencie, opísal Kažimír dohodu o bankovej únii.

Brusel 5. marca (TASR) - Odmeny bankárov v EÚ sa stali neuralgickým bodom v rámci širšej dohody o bankovej únii. Uviedol to dnes po skončení diskusií ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír.

Kažimír upozornil, že ministri rokovali o smernici, ktorá je od mája 2012 v rukách Európskeho parlamentu (EP) a je súčasťou dohody o bankovej únii. Hovorí sa v nej o poriadku v bankovom sektore EÚ, o tom, akú kapitálovú primeranosť majú mať banky pre zaistenie finančnej stability a bezpečnosti členských krajín EÚ.

"Vnímame to ako dobrú dohodu, pretože aj na základe našich príspevkov sa podarilo presvedčiť našich partnerov, aby aj v krajinách, kde bankový sektor ovládajú zahraničné banky, mal bankový dohľad dostatočné kompetencie," opísal Kažimír dohodu o bankovej únii. Dodal, že to sa podarilo dosiahnuť, keď napríklad kompetencie nášho bankového regulátora, Národnej banky Slovenska, sa neoslabia.

Kažimír zdôraznil, že ministri financií EÚ netrpezlivo čakajú, aby sa dohodol celok, čiže celý balík opatrení, pričom momentálne sa neuralgickým bodom v rámci rokovaní stali odmeny pre bankárov.

Británia oponuje

"Slovensko podporuje reguláciu v tejto oblasti. Zásadným oponentom je Veľká Británia. Počuli sme výhrady ministra Georgea Osborna, že by to malo kľúčový dopad na bankárov v londýnskej City," uviedol Kažimír.

Minister v tejto súvislosti spresnil, že zo strany ostatných členských krajín nejde o prejav akejsi závisti, nikto nezávidí platy bankárov, ale je tu snaha orientovať ich odmeňovanie na dlhodobé ciele. S konštatovaním, že honba za krátkodobými ziskami zvyšuje celkové riziká pôsobenia v bankovom sektore.

"Uvedomme si, že kríza, uprostred ktorej sme už piaty rok, vznikla vo finančnom sektore a vracia sa späť do finančného sektora. Z tohto pohľadu aj predstavitelia bankového sektora musia strpieť istú dávku bankovej regulácie," povedal Kažimír.

Ďalšie rokovanie o bonusoch pre bankárov

Dodal, že teraz je predmetom ďalších rokovaní, aby sa našla dohoda o tej správnej miere regulácie, čiže stropov pre bonusy bankárov. Z tohto hľadiska ministri pozitívne vnímajú ochotu Británie jednomyseľne podporiť text konečnej dohody, keď sa vyrieši problematika odmeňovania bankárov.

Kažmír upozornil, že členské štáty by hlasovaním mohli prelomiť postoj Londýna, ale je tu snaha dosiahnuť konsenzus a spokojnosť Londýna ako jedného z najväčších finančných centier v Európe.

Počas rokovania ministrov zazneli aj názory, že treba predĺžiť dobu na implementáciu dohody o odmeňovaní bankárov do praxe, lebo termín 1. január 2014 nie je príliš reálny.

"Sú krajiny, ktoré vyžadujú dlhšiu dobu implementácie. Aby tá účinnosť bola nie o šesť, ale až o 12 mesiacov. To sú pochopiteľné postoje a my s tým nemáme problém," zdôraznil Kažimír.

Kažimír: Rehn nezaradil SR do skupiny krajín, ktoré môžu mať problémy

Komisár EÚ pre finančné záležitosti Olli Rehn dnes na zasadnutí Rady EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti (Ecofin) v Bruseli hodnotil situáciu jednotlivých členských krajín z hľadiska ekonomických prognóz na rok 2013. Slovensko nebolo zaradené medzi krajiny spomínané v súvislosti s procedúrou nadmerného deficitu (EDP) uviedol minister financií SR Peter Kažimír.

Minister v rozhovore pre TASR uviedol, že komisár Rehn hodnotil zimnú prognózu Európskej komisie pre členské krajiny EÚ na rok 2013 a stav jednotlivých krajín z hľadiska možnosti ich vystúpenia z procedúr nadmerného deficitu.

"Viacero krajín sa dostáva do situácie, že kvôli zmenšeniu reálnej ekonomiky a poklesu rastu ich národných produktov nebudú schopné dodržať pravidlo troch percent. Balík týchto krajín sa zväčšuje, ale musíme uznať, že stále sa hýbeme v rámci pravidiel Paktu stability a rastu," skonštatoval Kažimír.

Podľa jeho slov to znamená, že kľúčové bude hodnotenie komisie jednotlivých štátov z pohľadu úsilia o štrukturálne zmeny ich ekonomík a tiež z pohľadu plnenia nastolených požiadaviek.

Kažimír upozornil, že sa dá predpokladať, že kvôli celoeurópskej recesii bude členským štátom - bez hrozby finančných pokút - dovolené posunúť termín vystúpenia z procedúry nadmerného deficitu.

"Ja môžem s uspokojením skonštatovať, že Slovensko nebolo spomenuté medzi krajinami, ktoré by mohli mať problém. To je, myslím, dôležité vysvedčenie pre Slovensko," skonštatoval Kažimír.