Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. február 2025Meniny má Tatiana
< sekcia Ekonomika

PKS: Plán obnovy EÚ musí podporiť potravinovú sebestačnosť Slovenska

Prezident PKS Daniel Poturnay. Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo prešlo podľa signatárov za posledných tridsať rokov výraznými zmenami.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Zástupcovia všetkých relevantných organizácií zastupujúcich poľnohospodárov, potravinárov a maloobchod s potravinami dnes zaslali predsedovi vlády SR otvorený list. Vyzývajú ho, aby z prostriedkov plánu obnovy EÚ bolo podporené aj agropotravinárske odvetvie, pretože podľa medializovaných priorít využitia týchto prostriedkov sa s týmto odvetvím nepočíta. Za takýchto podmienok je záväzok zakotvený v programovom vyhlásení vlády SR zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska a podiel slovenských potravín na pultoch obchodov iluzórny a nerealizovateľný. Informovala o tom v Potravinárska komora Slovenska (PKS).

Signatármi spoločného listu sú PKS, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), Zväz obchodu SR, Zväz spracovateľov mäsa, Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu a Únia potravinárov Slovenska.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo prešlo podľa signatárov za posledných tridsať rokov výraznými zmenami. Z krajiny, ktorá si dokázala zabezpečiť všetky základné poľnohospodárske suroviny a potraviny z vlastnej produkcie, sa stala krajina závislá od dovozu, s hrubou potravinárskou produkciou na chvoste krajín EÚ.

Podiel slovenských potravín na pultoch v maloobchode je podľa potravinárskych subjektov na úrovni 40 % a záporné saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami bude tohto roku atakovať historickú hranicu 2 miliárd eur. Potravinárske odvetvie je pritom najväčším spracovateľským odvetvím v EÚ, väčším ako automobilový priemysel, a rovnako je tak tomu aj vo vyše polovici členských štátov EÚ. SR tak zďaleka nevyužíva potenciál, ktorý jej umožňujú nielen pôdne a klimatické podmienky, ale aj dlhodobá tradícia výroby kvalitných potravín.

Signatári upozornili, že dôležitosť poľnohospodárstva a potravinárstva sa naplno ukázala počas prvej vlny pandémie spôsobenej ochorením COVID-19, keď mnohé spracovateľské závody prerušili výrobu. Poľnohospodári, potravinári a maloobchod s potravinami však museli fungovať naďalej, pretože nedostatok, prípadne nedostupnosť potravín môže viesť až k občianskym nepokojom a znamenať ohrozenie národnej bezpečnosti. Uzatvorenie hraníc zároveň znamenalo významné narušenie fungovania jednotného európskeho trhu a odhalilo slabinu v jeho fungovaní – v prípade, že zvrchované členské štáty EÚ prijmú opatrenia v rámci núdzového stavu, prípadne zakážu vývoz určitých výrobkov, nemá Európska komisia kompetenciu prikázať ktorémukoľvek členskému štátu poskytnúť potraviny druhému členskému štátu a krajiny, ktoré nie sú potravinovo sebestačné, budú odkázané na humanitárnu pomoc.

"Po našej niekoľkoročnej snahe a analýzach dostupných údajov je dnes všeobecne uznávaným faktom, že hlavnou prekážkou zvýšenia potravinovej bezpečnosti je zhoršujúca sa konkurencieschopnosť spracovateľských potravinárskych podnikov spôsobená zanedbanou podporou zo strany štátu. Finančné prostriedky zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorých výška navyše nedosahuje výšku podpôr poskytovaných v starých členských krajinách, smerovali prevažne do poľnohospodárskej prvovýroby a pre spracovateľské podniky boli vyčlenené iba v minimálnej miere," uviedol Daniel Poturnay, prezident PKS. Finančne poddimenzovaný potravinársky priemysel je na Slovensku najslabším článkom potravinovej vertikály, ktorá sa tak v dôsledku tejto nerovnováhy stáva nefunkčnou.

"Bez potrebných investícií do agropotravinárskeho sektora zostane ambícia zvyšovania potravinovej sebestačnosti Slovenska prázdnym sľubom a témou nebude zvyšovanie podielu slovenských potravín na pultoch, ale boj o ich samotné prežitie," uviedol Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Všetci zástupcovia organizácií, ktoré sa pod spoločný list podpísali, sú pripravení účinne sa podieľať na diskusii a príprave opatrení na podporu výroby potravín na Slovensku. Zároveň v liste požiadali predsedu vlády SR o osobné stretnutie, na ktorom by ho chceli informovať podrobnejšie o situácií v agropotravinárskom sektore.

Výroky premiéra Roberta Fica odmietla ukrajinská rozviedka HUR

Vo svojom statuse HUR ďalej konštatuje, že európski politici by sa mali vyjadrovať čo najzodpovednejšie, aby neposkytovali témy pre nepriateľskú propagandu.

- Posádka leteckých záchranárov letela popoludní do Žiarskeho sedla v Západných Tatrách, kde v horskom teréne spadol skialpinista.

- Basketbalistky MBK Ružomberok obsadili na Final Four Česko-slovenského pohára tretie miesto, v súboji o umiestnenie zvíťazili nad Levharticami Chomutov 85:72.

- Nórska polícia prepustila loď s ruskou posádkou, ktorú v piatok zadržala pre podozrenie z účasti na poškodení podmorského optického kábla v Baltskom mori.

- Slovenský futbalista Michal Tomič si otvoril strelecký účet v drese MFK Karviná. Dvadsaťpäťročný pravý obranca v debute v novom pôsobisku zariadil gólom v nadstavenom čase prvého polčasu remízu 1:1 proti Tepliciam.

- Talianski krasokorčuliari Charlene Guignardová a Marco Fabbri sa tretíkrat v rade stali majstrami Európy v tancoch na ľade.

- Taliansky futbalista Daniel Maldini sa sťahuje z Monzy do Atalanty Bergamo, ktorá za prestup 23-ročného ofenzívneho stredopoliara zaplatila 13 miliónov eur.

- Zdravotní záchranári zasahujú vo Fačkove (okres Žilina), kde podľa prvotných informácií napadol medveď človeka.

- V sobotu napoludnie sa v chorvátskych mestách Záhreb, Osijek a Split zhromaždili skupiny mladých, ktorí tým vyjadrili solidaritu s demonštrujúcimi študentami v susednom Srbsku.

- Slovenskí tenisti nepostúpili do 2. kola kvalifikácie Davisovho pohára .V dueli 1. kola totiž prehrávajú na harde v Osijeku s Chorvátskom už 0:3.

- Vplyvné arabské štáty i Palestínska samospráva v sobotu odmietli návrh prezidenta USA Donalda Trumpa presídliť Palestínčanov z vojnou zničeného Pásma Gazy do susedného Egypta a Jordánska

- Izraelská väzenská správa v sobotu popoludní oznámila, že dokončila procedúru prepúšťania 183 palestínskych väzňov väznených na základe toho, že pre Izrael predstavujú bezpečnostné hrozby.

- Ministerstvo vnútra SR vyhlásilo verejné obstarávanie na rámcovú zmluvu na desať nových sanitiek pre Hasičský a záchranný zbor.

- Najmenej traja ľudia zahynuli a osem ďalších sa zranilo pri požiari, ktorý v sobotu vypukol v domove dôchodcov v mestečku Bouffémont neďaleko Paríža.

- Ofenzíva Rwandou podporovanej povstaleckej skupiny Hnutie 23. marca (M23) na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) sa podľa zdrojov agentúry Reuters v sobotu zastavila.

- Hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany (HUR) v sobotu odmietla obvinenia, ktoré v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zazneli z úst predsedu vlády SR Roberta Fica.

- Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú efektívnejšie odhaľovanie zatajených či nezdanených príjmov a ich prípadné následné odobratie ústavne konformným spôsobom.

- Hasičom v južnej Kalifornii sa podarilo dostať pod úplnú kontrolu oba najničivejšie lesné požiare, ktoré v komunitách v okolí Los Angeles vyčíňali viac ako tri týždne.

- Americký prezident Donald Trump opäť pohrozil zavedením sankčných ciel na dovoz výrobkov z Európskej únie (EÚ).